Ana Sayfa » Drama » Yerçekimi (Gravity) 2013

Yerçekimi (Gravity) 2013

Bazı filmleri kesinlikle sinemada izlemek gerekir derler ya işte Yerçekimi de bu filmlerden biri. Ortalama puanı çok yüksek olan filmleri izlemeye giderken filmin çok iyi olması beklentisi normal olarak fazla olabiliyor. Genelde bu beklentinin karşılanması zor olsa da bu sefer durum farklıydı.

Sandra Bullock ve George Clooney bizleri bambaşka bir ortama taşıyor filmde. Yönetmen Alfonso Cuarón’da görkemli bir işe imza atmış. Bu seneki oscar adayları arasında en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu dallarında film kesinlikle aday olacaktır.

Çok fazla aksiyon olmayan filmde görsel bir şölen yaşanıyor. 3d sayesinde uzaydan dünyanın nasıl göründüğünü birebir hissediyorsunuz. Birdenbire karakterler sizi bulundukları durumun içine çekiyor. Uzayın bütün sessizliği etrafınızı sardığında ise tamamen ortamdan kopup filmin içinde buluyorsunuz kendinizi. Bu noktadan sonra ise gerilim başlıyor. Film çok aşırı ve rahatsız edici bir his vermeyerek gerilimi tadında bırakıyor.

Kısacası filmdeki tüm öğeler tam tadında yapılmış. Gerilim, dram, aksiyon, kurgu, psikoloji öğelerinin görsel şölenle birleşmesi sonucu ortaya çıkan puan gayet normal görünüyor. Bu filme 9 puanın altında değer vermek biraz zor olacaktır.

“Peki bu kadar yapımı zor bir filmde mantık hataları da mı yok?” diye soracak olabilirsiniz. Elbette var ama çok az. Bende bu konuyu filmi izleyen arkadaşlarla uzun süre tartıştıktan sonra kabul ettim. Fakat o kadar küçük bir durum ki bunu film sırasında önemsemiyorsunuz bile. Tabii ki bir gerilim ve dram filmi olmasının yanı sıra aynı zamanda bilim kurgu filmi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Her zaman söylediğim gibi bir film ne kadar abartılırsa abartılsın, sinema salonuna girerken dinlediğiniz okuduğunuz tüm yorumları unutun ve kendinizi filme bırakın. Bakalım o sizi nerelere götürecek, nasıl bir hikaye anlatacak…

Yerçekimi (Gravity) Fragman:

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Yorum

  1. Kesinlikle izlenmesi gereken bir film:) Filmi izlerken kendizini dünyanın dışında bir yerde hissediyorsunuz. Başka bir gezegenden olan biteni izliyor gibi. Görüntülerle beraber kulaktan girip bütün hücrelerinize ulaşan müzikler enfesss :)) Son zamanlarda en çok beğendiğim film :))) Resmen Yerçekimi’ne kapıldım :)))

Bir Cevap Yazın