Ana Sayfa » Drama » Yerçekimi (Gravity) 2013

Yerçekimi (Gravity) 2013

Israrlı mutlaka izlemelisin dayatmalarına kayıtsız kalamayıp konunun basit ama etkili anlatımı içinde kaybolduğum beni benden alan film Gravity.. Sonsuzluk ve çaresizliğin derin hissedildiği mükemmel kurgu.

Film Dr.Ryan Stone rolündeki Sandra Bullock’un ilk uzay görevinde arızalı bir uyduyu tamir ettiği sahne ile başlıyor. Matt Kowalsky (George Clooney) ise aynı karelerde son uzay yürüyüşlerinin tadını çıkarmaya çalışan emeklilik hazırlığındaki tecrübeli astronot.

Kahramanlarımız arızalı uyduyu tamir etmeye çalıştığı esnada kendilerine hızla yaklaşan parçalanmış Rus uydusu ile çarpışırlar. Uzay araçları çarpmanın etkisi ile yüzlerce parçaya bölünür. Hikâye de işte tam bu noktada başlıyor. Kahramanlarımız uzayda araçsız ve sınırlı oksijenleri ile kala kalıyorlar.

Gravity’i henüz izlememiş olanlar; büyük çoğunluğunun tek kişi üzerine kurulduğu bir senaryo ve sonsuz uzay boşluğunun ne kadar aksiyonu olabilir ki hissiyatına kapılabilirler.Ancak yönetmen, adrenalin seviyesini hemen hemen hiç düşürmeyerek ve

Dr.Ryan’ın duygusal gel-gitlerini mükemmel yansıtarak bu ön yargının ne kadar yersiz olduğunu ustaca size gösterecek.

Spoiler – Filmin bir sahnesinde oksijeni tamamen bitmişken tekrar oksijen kaynağına ulaştığında çırılçıplak Dr.Ryan’ın cenin pozisyonunu alması ve son sahnesinde yine Ryan’ın su yüzeyine yüzerken vücut dili ile yaradılış formuna gönderme yapması tinsel temaların alt metinlerde izleyiciye aktarıldığı birkaç göze çarpan sahne.. Keyif hiç bitmiyor bu filmde.. – Spoiler

Gelelim Sandra Bullock’un mimikleri ile şahaneler yarattığı astronot kıyafeti içerisindeki performansına. Yaşının bir hayli ilerlediğini üzülerek gördüğümüz Bullock astronot kıyafeti içerisinde uzun saatler boyunca kalarak gösterdiği mükemmel performansı ile oldukça göz dolduruyor. Özellikle yüz ve nefes mimikleri ile gerçeklik hissini izleyiciye geçirebiliyor.

Filmin tamamen 3D olarak çekilmesi oyunculuk ve kurgunun yanı sıra görsel şölenin de seyirciye net olarak aktarılmasını sağlamakta. Tavsiyem filmi muhakkak 3D olarak izlemeniz hatta imkânınız varsa IMAX salonda seyretmenizdir.

Gravity’nin bu yılki Oscar töreninde olgunlaşmış Sandra Bullock ile değil ancak teknik ödüller ve belki iddalı olacak ama en iyi yönetmen kategorisinde öne çıkacağını düşünüyorum..

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Yorum

  1. Mükemmel bir film, yalın bir anlatım, müthiş görüntüler ve sesler:))

Bir Cevap Yazın