Ana Sayfa » Komedi » Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life Of Walter Mitty) 2013

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life Of Walter Mitty) 2013

“Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı” bize hayal ettiğimiz ve hayallerimizi hayatımızdan çıkarmadığımız müddetçe var olabileceğimizi hatırlatan eğlenceli bir film. Aslında sadece eğlenceli bir film olduğunu söylemek haksızlık oldu. Eğlenirken seni düşünmeye ve kendini sorgulamaya iten bir film! Mutluluğun peşinde koşarken hayal dünyası geniş kişiler mi gerçekliğe daha yakın yoksa hayallerinden kaçarak herkes gibi olmayı seçenler mi daha hayalperest diyor yönetmen alt metinlerde.Peki sen kimsin diye soruyor seyircisine bazı sahnelerde.Sıradan mısın yoksa hayallerinin peşinde koşan bir hayalperest mi? Hayalperestim diyorsan dur diyor tekrar!

Hayalperest olmayı seçen insanlar cesur insanlardır. Sabretmeyi sevmezler! Mesela gökkuşağını görmek için yağmurun yağmasını beklemezler. Kendi gökkuşağını kendi dünyasında yaratan hatta istediği renklere boyayarak kendi gerçekliğinin peşinde koşandır çünkü hayalperest diyor. Sorgulamaya devam ediyorsun kendini bir süre daha.. Ben kimim diyorsun içinden! Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı plazalardaki kalabalıklara sığmayan, herkes gibi olmaktan öteye geçen insanların hikâyesini anlatıyor. Silkinerek kendimize gelmek için, hayallerimizi ötelemekten vazgeçmek için vaktin çoktan geldiğini hatırlatıyor bizlere. Özellikle bembeyaz yakalı büyük plazaların küçük sıradan hayatlarına sesleniyor Walter Mitty! Düşlerinizi düşünürken cesur olun ve asla gülümsemek için bahaneler uydurmaktan çekinmeyin diyor.

Aslında büyük bir derginin sıradan film negatifi amiri olan Walter, kalabalık içinde boğulan, sosyal ilişkileri zayıf birisi olarak gözükse de bu sıradanlıkta Walter’ı diğerlerinden ayıran farklı bir yön vardır! Sürekli hayal kurarak, gerçek hayatı ile düşleri arasında farklı bir boyutta yaşayabilmekte ve bu iki dünya arasında dengede durabilmektedir.Walter, sıradan bir iş gününde çalıştığı dergi Life’ın artık online yayınlanacağını öğrenir ve işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalır.. Derginin yeni yönetimi basılı son sayıda kapak resminin hazırlanma görevini verir Waltera. Bu onun Life dergisindeki son görevidir. Bu kurgu üzerine gelişen serüven ile Walter inanılmaz bir maceraya sürüklenir. Macerası boyunca Walter’a aşkı Cherly Melhoff (Kristen Wiig)’ın hayali cesaret ve güç verecektir. Zaten Walter’ın sığınacağı başka bir limanda yoktur.Hayallerinin tam ortasına oturan Cherly, Walter’ın beklide tek gerçekliğidir.Filmin eğlenceli ve sizi etkileyen enerjisini hissetmek ve Walter’ın hikâyesinin içinizdeki gerçekliğe yelken açmasını izin vermek için filmi mutlaka izlemeniz gerekiyor.

Yönetmen Ben Stillerin Walter Mitty’nin Gizli Yaşamında sadece kahramanımızın hayal dünyasını kurgulayıp beyaz perdeye aktarmıyor, içinden insan geçen değerlerimize sahip çıkılması hatta ne olursa olsun insan emeğinin her şeyden ustun tutulmasının önemini bize hatırlatıyor.

Walter’ın çalıştığı Life dergisi Amerika’da 1936 yılında yayın hayatına başlayarak 2009 yılında iletişimin şekil değiştirmesine dayanamayıp e-dergiye dönüşen ve maalesef 2012’de okuyucusuna veda eden gerçek bir yayıncılık fenomenidir. Neredeyse bir asır süren serüveni boyunca Amerikan dergicilik sektöründe binlerce basın emekçisini içinde barındırmıştır.Bu hikaye kısa bir süre önce benzer bir sonla aramızdan ayrılan “Sinema Dergisini” hatırlatıyor. Ekinde verdiği sinema afişleri, yayınladığı biyografiler ile sihirli perdenin arkasındakileri dünyamıza taşıyan çocukluğumuzun Sinema Dergisini. Türk sinema yayıncılığı için önemli bir değer olan Sinem Dergisi 2013 yılı içerisinde dergi yönetiminin kararı ile kapatıldı. Gerekçeler Life dergisi ile hemen hemen aynıydı üstelik. Online haberciliğin önlenemez yükselişi! Aynı kaderi paylaşan 90’ların efsane yayını Aktüel, AutoMoto Sport, Global Enerji, Touch İstanbul ve Transport’ın da artık gazete bayilerinde yer almadığına dikkatinizi çekmek isterim.

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı mizahın akıllıca yapıldığı zaman duygularınıza daha derin işlediğini bize gösteren bulut tadında bir film. Film boyunca hayatınızdaki kaygılar ve sorunlardan arınıp, her şeyi unutmayı başarabilirseniz Ben Stiller’in dokunmak istediği seyircilerden biri olursunuz. Filmi hayallerine yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir de Buna Bakalım

Ali Atay’dan Ölümlü Dünya

On parmağında on marifet oyuncu, müzisyen, yönetmen Ali Atay’ın yönetmenliğini yaptığı Ölümlü Dünya filmi 26 …

2 yorum

  1. Sıradanlık her zaman iyidir. Filmi izleyince fikrimi değiştirirsem haber veririm:))

  2. M. Deniz Akgül

    yorumlarını okuduktan sonra filmi izledim ve sana tamamen katılıyorum, ara sıra kötü filmler yapsada bu seferki Ben Stiller’ın güzel filmlerinden biri olmuş

Bir Cevap Yazın