Ana Sayfa » Drama » Volver (Dönüş) 2006

Volver (Dönüş) 2006

Bir kasaba düşünün. Kasabanın kadınlarının erkeklerden yana hiç şansları yok. Zaten tum erkekler kadınlardan once ölüyor. Filmin merkezinde yer alan aile icin de aynı durum geçerli. Guzel oyuncu Penelope Cruz’un canlandırdığı Raimunda, genc bir anne ve kocası işsiz. Kızı Paula, kız kardesi Sole ve teyzesinin yanı sıra bir de komşuları Agustina var. Ki Agustina; cok yakın bir komşu olmanın yanında aile ile birlikte cok buyuk bir sırrı da paylaşıyor. Film de bu kadınların ve gecmisten gelen sırrın etrafında dönüyor.

Yonetmen Pedro Almodovar, iç savaş sonrası İspanya’da kucuk bir kasabada kadinlar arasında yetişiyor. Hayata karsı pek cok kez savunmasız kalsalar da kırılsalar da bir sekilde güçlü kalan kadinlar… Ve çektiği filmler de kendi gecmisine uzanıyor, kendi kadınlarına… Sıradan gibi görünen derin kadınların dramatik hayatları ve icinden eksik etmediği mizah ögeleri…

Volver İspanyolca’da “geri dönmek” anlamına geliyor. Almodovar filmde dönüş temasını bir cok yan anlamıyla birlikte ele alıyor. Karakterlerin gecmise dönüşleri, ölümden dönüşler, yollardan dönüşler vb…

Buyuk bir dramdan yola çıkıyor gibi görünen film; renkli atmosferi, eglenceli anlatımı ve güçlü oyunculuklarıyla izleyiciyi sıkmadan akıp gidiyor.

Filmde merak, dedikodu, batıl inançlar, işbirliği barındıran dostluklar; ana hikaye olan dönüşü ve dramı oldukça kuvvetli sekilde besliyor. Filme hakim olan kırmızı renk ise kadınları, yaraları, suçu betimlemek icin özenle seçilmiş duruyor. Sahnelerden birinde kıpkırmızı bir otobus uzerinde gördüğümüz “Dönüşü Hisset” yazısı da bir o kadar sarsıcı ve çarpıcı etki yaratıyor.

Film, Carlos Gardel’in tangosuyla aynı ismi taşıyor ancak filmde şarkının flamenko versiyonunu Estrella Morente’nin sesinden dinliyoruz.

Bazı yerlerde fantastik ve gerçeklik arası cizgi oldukça daralsa da aslında film noir ya da black noir olarak adlandırılan kara film tarzını koruyor bastan sona Volver.

2006 yılının Goya Odulleri’nde En İyi Film ödülünü alan Volver, aynı yılın Cannes Film Festivali’nde de 6 kadın oyuncusuna birden En İyi Aktris Ödülünü kazandırıyor.

Volver bir kadın filmi. Bir hayat filmi. Bir erkeğin gözünden kadın ruhunun, kadın halinin filmi. Hala izlemediyseniz mutlaka not alın; pisman olmayacaksınız.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Dizi Tavsiye: The Romanoffs

Rusya’da 1613-1917 yıllarında hüküm süren, 1917 Rus Devrimi ile devrilen ve sonrasında Bolşevikler tarafından kurşuna …

Bir Cevap Yazın