Ana Sayfa » Drama » Uzun Zamandır Böyle Korkmadınız: Goodnight Mommy/Ölümcül Oyun

Uzun Zamandır Böyle Korkmadınız: Goodnight Mommy/Ölümcül Oyun

İlk olarak geçtiğimiz yıl !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Sürpriz Film kuşağında Türk izleyicilerle buluşan Goodnight Mommy 8 Nisan’da vizyona giriyor.

En basit anlatımıyla; anne ve çocuk gerilimi üzerinden ilerleyen film, pek çok alt konuyu da kendine has bir üslupla içinde barındırıyor.

Filmin en büyük handikabı Avusturya Sineması’na ait olması ve orası ile birlikte aklımıza gelen ilk yönetmen olan Michael Haneke etkisinde kalması. Sanıyorum benim gibi bir çoğunuz filmi izlediğinizde aklınıza Funny Games’in geldiğini göreceksiniz. Fakat bu aynı zamanda filme bir artı da katıyor diyebiliriz. Şöyle ki; bunu hissettiğiniz zaman filmin gerçekten gerilimin hakkını vereceğine de inanıyorsunuz.

good

Filmin iki yönetmeni var. Severin Fiala ve Veronika Franz. Filmin senaryosuna da imza atan ikili yeni yeni tanınmaya başlayan yönetmenlerden. Ve çıtayı yükseltmeye devam ettikleri sürece de ellerinden iyi filmler ve senaryolar çıkacağı da bir gerçek.

Filmde senaryo oldukça güçlü. Sadece bazı yerlerde sembollerle ifade edilmeye çalışılan sahneler olmasa da olurmuş dedirtiyor. Ancak 3 kişi arasında geçen senaryolarda ister istemez yönetmen de diyalog kısıtlaması nedeniyle konunun kısır kalmasını engellemeye çalışıyor sanıyorum böylelikle.

Film akarken sizi sürekli iki taraf arasında paslıyor. Anne tehlikeli mi masum mu ya da çocuklar (?) diye düşünürken film finalde güzel bir sürprizle  -sizi izlediğinize pişman etmeyecek şekilde-  bağlanıyor.

gnm

Ölümcül Oyun, geçirdiği bir dizi ameliyat sonrası eve, yüzü bandajlı olarak dönen bir anne ve ikiz erkek çocukları arasında yaşanan gerilimli hikayeyi anlatıyor bize. İkizler eve dönen kadının anneleri olduğu gerçeklğinden şüphe ederlerken, ormanlık alanda yaşadıkları için de kimseden destek alamıyorlar. Diğer yandan onlar annelerine karşı bunu hissederken, anneleri de onlardan farksız yaşamıyor. Ve aralarındaki bu gerilim de dozu giderek artan tehlikeli bir oyuna, bir kaçıp kovalamaya dönüşüyor.

Şimdiye kadar filmi izlerken bayılan ya da sinemayı terk eden pek çok haberle -reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı- gündeme gelen film bakalım ülkemizde nasıl bir etki yaratacak göreceğiz.

Filmde ikizleri canlandıran Lukas ve Elias Schwarz tabir yerindeyse döktürüyorlar. Anne rolünde ise Susanne Wuest karşımıza çıkıyor.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

La Casa De Papel 19 Temmuz’da Ekranlara Dönüyor

Alex Pina’nın yaratıcısı olduğu İspanyol dizisi , Netflix bünyesine dahil olmasıyla birlikte bir anda tüm …

Bir Cevap Yazın