Ana Sayfa » Genel » Uyutmayan Filmler (Bölüm 2)

Uyutmayan Filmler (Bölüm 2)

Uyumamak için birkaç neden daha!

 

 

 

 

1- Begotten (1990)

Yönetmen: E. Elias Merhige
Oyuncular: Brian Salzberg, Donna Dempsey, James Gandia

Sembolizmin önemli bir örneği olarak kabul edilen film, kendine has bir tarz ile yaradılışı anlatıyor. Tanrı rolünde bir adam, ondan hamile kalan bir kadın ve doğan çocuğun insanlığın başlangıcı olmasını oldukça rahatsız edici ve şiddet barındıran sahneler ile izliyoruz.

image

 

2- Michael (2011)

Yönetmen: Markus Schleinzer
Oyuncular: Michael Fuith, David Rauchenberger, Crıstine Kain

Göstermeden anlatılmaya çalışılsa da film, bir pedofil ve onun tutsak ettiği 10 yaşındaki bir erkek çocuğunun hikayesini anlatıyor. Senaryo gerçek çocuk kaçırma olaylarından esinlenerek yazılmış. Adam ve çocuğun günlük hayatından kareler izliyoruz; gerçekçi ve objektif bir yaklaşımla. Bu yüzden bakmaya dayanamayacağımız sahneler olmasa da neler olup bittiğini anlamak ve bunun bu kadar doğal yansıtılmış olması film bittiğinde sarsıyor insanı. Hiçbir duygu sömürüsü olmadan, pedofilin oldukça sıradan bir adam olması ve çocuğun film boyunca itiraz etmeyen halleri tüyleri diken diken etmeye yetiyor malesef.

image

 

3- The Last House on The Left (1972)

Yönetmen: Wes Craven
Oyuncular: David Hess, Lucy Grantham, Sandra Cassel

Bir grup sapık tarafından kaçırılıp türlü işkencelere ve tecavüze maruz kaldıktan sonra öldürülen iki genç kız. Kızların cesetlerini ormanda terk ettikten sonra, grubun kalmak için gittikleri göl evinin kızlardan birinin ailesine ait olmasının tesadüfü. Ailenin gençleri eve kabul etmeleri ancak kızların cesetlerini ormanda bulduklarında yaşadıkları dehşetle intikam planı yapmaları. ( Bir nevi göze göz hissi ) Tüm bunlar kontrolsüz bir şiddetle, açıklanamaz nefretle ve bolca kan içeren sahnelerle anlatılıyor.

 

image

 

4- Lost Highway (1997)

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Patricia Arquette, Bill Pullman, Balthazar Getty

Barındırdığı sürreal öğeler ile oldukça kafa karışıklığı yaratan bir film Kayıp Otoban. 3 hikaye ya da düş diyebileceğimiz kısımdan oluşuyor. Geçmişinden habersi olduğu bir kadınla evlenen adamın merkezinde durduğu ve sonu cinayet, kişilik bölünmesi, ihanete giden bir olay örgüsü var filmde. Düş ve gerçek birbirinden ayrılmadan ilerliyor film ve biz izlerken kendi gerçeğimizi bulmaya çalışıyoruz.

image

 

5- Battle Royale (2000)

Yönetmen: Kinji Fukasaku
Oyuncular: Takeshi Kitano, Tatsuya Fujiwara, Chiaki Kuriyama

Şiddet kullanımı açısından Japon sinemasının çarpıcı örneklerinden biridir. Aynı adlı bir kitaptan uyarlanmıştır.
Film, şiddet eylemlerinden dolayı gençlerle başa çıkamayan Japon hükümetinin çıkardığı bir yasa üzerinden gelişiyor. Bu yasaya göre; her yıl bir lise sınıfı, kimsenin bilmediği bir adaya bırakılıyor ve 3 gün içinde adadan sadece bir kişi canlı çıkana dek birbirleri öldürüyor.

image

 

İzlerken kanımızı donduran, gözlerimizi kapattıran ya da bittikten sonra sarsan, düşündükçe rahatsız eden ve bazen de uyutmayan filmlerden şahsi bir liste hazırladım. İlk bölümle birlikte yaptığım bu 15 filmlik liste, beni en çok huzursuz edenler arasından oluştu. Ancak bunlara ek olarak önerip örnekleyebileceğim filmler de var.
Göz atmak isterseniz; 15 film daha!

1- Scrapbook (2000)
2- Pink Flamingos (1972)
3- Suspiria (1977)
4- La Pianiste (2001)
5- 4 Months, 3 Weeks and 2 Days (2007)
6- The Shining (1980)
7- A Clockwork Orange (1971)
8- The Blair Witch Project (1999)
9- The Texas Chainsaw Massacre (1974)
10- Naturel Born Killers (1994)
11- Freaks (1932)
12- The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover (1989)
13- Angst (1983)
14- Aftermath (1994)
15- Gurotesuku (2009)

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

90. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek bir törenle 4 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nin 24 daldaki …

Bir Cevap Yazın