Ana Sayfa » Genel » Uyutmayan Filmler ( Bölüm 1 )

Uyutmayan Filmler ( Bölüm 1 )

1) Antichrist ( 2009 )
Yönetmenliğini Lars Von Trier’in Andrey Tarkovsky’e adadığı dram-gerilim filmidir. Çocuklarını kaybeden bir ailenin yaşadığı travmayı anlatıyor. Annenin yaşadığı suçluluk duygusu, terapist olan babanın çabaları, doğanın içine kaçış ve olayların çığırından çıkması… Trajik ama basit bir konuyu şahlandıran ise; büyüleyici oyunculuklar ve şiirsel görsellik.
Filmin psikolojik incelemesinde; Adem ve Havva’ya, Büyük Günah’a, kadın doğasına göndermeler görülüyor.
İçerdiği şiddet, yoğun psikolojik öğeler ve çocuğun ölümü filmi rahatsız bir seviyede tutuyor.

antich

2) Kynodontas ( 2009 )
Yunanistan yapımı filmin yönetmeni Giorgos Lanthimos’tur. Cocuklarını eve kapatarak dünyadan soyutlayan, bilinenlerin dışında kendi yarattıkları eğitimi veren bir aile hikayesi ele alınıyor. Filmin çarpıcı noktası; çocuklara köpek dişleri düştüğü zaman evden ayrılabileceklerinin söylenmiş olması…

dog

3) Salo or 120 Days of Sodom ( 1975 )
Yazar Marquis De Sade’in şiddet ve seksi anlattığı Sodom’un 120 Günü’nün çevrimi gibi görülen film, İtalyan şair ve yönetmen Pier Paolo Passolini yönetmenliğinde çekilmiştir. Faşist rejim sırasında bir Kuzey İtalya kasabasında faşist zengin grubun alt sınıftaki gençlere yaptıkları işkenceler anlatılır.
Film, gelmiş geçmiş en iyi faşizm eleştirilerinden biri olarak görülür.

salo

4) Cannibal Holacaust ( 1980 )
Ruggero Deodato’nun filminde, Amerika ve Avrupa’nın Afrikalılara olan yamyam bakış açısı ele alınır. İçerdiği şiddetin verdiği gerçeklik hissi yüzünden yönetmene dava dahi açılmıştır.

cannibal

5) Funny Games ( 1997 )
Klasik ve rahatsız edici bir Michael Haneke filmidir. Tatil sırasında evlerine aldıkları iki genç komşusu tarafından zevk olsun diye şiddet gören bir ailenin dramı anlatılır. Hemen hemen tek mekan psikolojisi ile çekilmiş film, izleyiciye de çıkış noktası vermeyerek sıkıntılı etkisini göstermektedir.

funny

6) Irreversible ( 2002 )
Gaspar Noe’nin yuhalanmış, yerden yere vurulmuş ve bir o kadar da adını sinema tarihine kazımış filmidir. Öykünün geriye doğru sarılarak anlatılması, filmin atmosferi, kamera açılarındaki dengesizlik ve tabi ki uzun uzun çekilen tecavüz sahnesi seyircinin ulaşması istenen bunalımı vermektedir.

irrever

7) The Human Centipede ( 2009 )
Yönetmenliğini ve senaristliğini Tom Six’in yaptığı film, kaçırdığı üç turistten insan kırkayak oluşturmak için anüsten ağızlarını birleştiren Alman bir doktorun öyküsünü anlatıyor.

human

8) Srpski Film ( 2010 )
Srdjan Spasojevic’in yönettiği film izlemek sağlam mide istiyor. Emekli bir porno oyuncusunun son olarak oynamak istediği filmin, gerçek ölümlerin kaydedildiği sapkın bir film çıkması konu ediliyor.

sırp

9) Hostel ( 2005 )
Avrupa gezisine çıkan Amerikalı iki gencin, bir Slovak kasabası dışındaki öğrenci pansiyonunda kalmaya başlamaları ve burada gerçekleşen şiddet olayları anlatılıyor. İnsan ticareti ve seks turizminin yanında kana susamış insan doğası…
Yönetmen Eli Roth, yapımcı ise Quentin Tarantino.

hostel

10) Barda ( 2007 )
Türk yapımı bir suç-dram filmidir. Yönetmenliğini Serdar Akar yaparken, başrollerde Nejat İşler, Erdal Beşikçioğlu, Melis Birkan, Hakan Boyav, Serdar Orçin yer almaktadır.
1997 yılında Ankara’da bir barda gerçekleşen ve bir grup gence uygulanan tecavüz, işkence ve cinayet konu edilir.
Türk sineması içinde farklı bir yerde yer alan, insanı sinirlendirdiği ölçüde başarılı bir fimdir.

bar

Bir de Buna Bakalım

90. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek bir törenle 4 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nin 24 daldaki …

8 yorum

 1. Buradaki 10 filmden 3ünü izlemişim, demek ki diğerlerini de izlemem gerek 🙂

 2. Bir filmin insanın üzerinde bıraktığı etki, o filmin yaşadığımız gerçek hayata yakınlığı ile doğru orantılıdır. Gerçek hayat ile bağlantılı her filmde insana tecrübe kazandırır, hayat gemisine yöne vermesi konusunda yardımcı olur.

  Yukarıdaki filmlerden “Dönüş Yok” diye Türkçeye çevrilen filmi, çıktığı yıl izledim ve tecavüze uğrayan sanki kendimmiş gibi kadının hissettiği acıyı hissettim. Tecavüzcünün öldürülme sahnesi ise bir daha bir daha bir daha seslerinin kulaklarımda yankılanması ile sadist duygularımı ön plana çıkarttı, hiç acıma duygusu hissetmedim.

  Tecavüzcülerin, bir başkasının hayatını yok ederken kendilerinin yaşatılması görüşünde hiç olmadım, yaşatılacaksa bile cinsel organları ile birlikte kol ve bacak gibi diğer en önemli organlarının vücutlarından alınarak yaşatılmalı görüşünü ileri sürdüm , söyledim, söylerim de… filmi izleyince beni daha iyi anlayacaksınız…

  Diğer filmler ile ilgili olarak da; bir gün hepsi yaşandı, şimdilerde ise her gün hepsi, bir yerlerde yaşanmaya hala devam ediyor…

  • Bu kadar detaylı bir yorum düştügünüz icin tesekkur ederim. Ekleyeceğim tek cümle; izlediğimiz hiçbir filmin tamamen hayal ürünü olmadığı ve inkar etmek istediğimiz pek cok gercege dayandığıdır.

 3. Listedeki tüm filmleri izlemiş biri olarak sadece Salo beni çok rahatsız etmiş, izlediğimin ertesi günü bile sahneler gözümün önüne gelmişti. Kendimce bir liste de daha önce ben yapmıştım. http://www.mumillica.net/2011/10/yasakli-filmler-ve-gizemli-cekiciligi.html

  • Konularına ve atmosferlerine rağmen hepsinin izlenebilir, tahammül edilip sindirilebilir olmaları da aslında ne kadar insani oldukları sonucunu çıkarıyor diğer yandan. Bu da sizin listenizin başlığına götürüyor bizi; gizemli çekicilik.

 4. beni en çok Cannibal Holacaust etkiledi sanırsam, yasaklı filmler listesinde o da. konu başlığına bakınca daha çok korku filmlerini bekliyordum ama sado mazo daha çok etkiliyor insanı galiba. korku türünde uyutmayan bir şey isterseniz: noroi filmini öneririm. liste için teşekkürler.

  • Insanın içinde bastırdığı kötülüğün ortaya çıkışından kaynaklı ve olasılığı çok daha yüksek olan ve hatta gerçeğe yakın filmler beni biraz daha fazla etkiliyor sanırım. Yorum ve öneri için ben teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın