Ana Sayfa » Drama » The Turning / Dönüş (2013)

The Turning / Dönüş (2013)

Dönüş, gitmek eylemi ile başlayan ancak gidememek ile sonuçlanan bir yolculuk. Başladığın yerde bitiyor. Insanın hem hayatına hem de  içine uzanan bir yol misali. Bazen aynı yerden yeniden başlamak bazen de aynı yerden devam etmek.

The Turning/Dönüş filmi de “dönmek” fiili üzerinden çıkışla dile getirilebilecek her şeyi söylüyor, gösteriyor bize.

Avustralyalı yazar Tim Winton’un aynı adlı öykü kitabından ve 18 ayrı yönetmenin birer kısa film olarak çektikleri hikayelerden meydana gelen Dönüş filmi, birbirinden bağımsız hikayeleri belli bir temele dayandırırak sıralayıp bir bütün şeklinde izleyiciye sunuyor.

Filmde küçük bir sahil kasabasının sakinleri, sıradan yaşamlarını değiştiren olaylar yaşıyor, bunlardan pişmanlık duyuyor, bazı ilişkiler değişiyor, kararlardan cayılıyor ve tabi ki buna bağlı olarak da bazı hayatlar sonsuza dek yön değiştiriyor.

image

image

Avustralya yapımı olan filmde tüm ünlü Avustralyalı oyuncuları izliyoruz. Hepsinin tek tek başarılı performansları filmin mükemmele yakın kurgusu içinde akıyor. Ve tabi ki ülkenin sahip olduğu muhteşem doğa ve atmosfer filme çok iyi bir fon oluşturuyor.

image

image

180 dakika olan film, her bir hikayenin hem birbirinden bağımsız hem de aslında özünde aynı fikre dayanması sebebiyle sıkmadan ilerliyor.

Belki her izleyen filmlerin sıralamasını kendince yapıp kendi tümevarımına ulaşabilir. Hepimiz için aynı yerden başlayan yolculuk farklı yollara, zamanlara, bitişlere gidebilir. Nihayetinde sinema adına yeni şeyler yapılması için çaba gösterilmiş olması ve bunun da başarılı bir şekilde kotarılması sevindirici ve de ilham kaynağı.

Yönetmenler: Jonathan auf der Heida, Tony Ayres, Jub Clere, Robert Connolly, Shaun Gladwell, Rhys Graham, Justin Kurzel, Yaron Lifschitz, Anthony Lucas, Claire McCarthy, Ian Meadows, Ashlee Page, Stephen Page, Simon Stone, Warwich Thornton, Maricka Walsh, Mia Wasikowska, David Wenham

Oyuncular: Rose Byrne, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Richard Roxburgh, Miranda Otto, Matt Nable, Mirrah Foulkes, Callan Mulvey

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Stranger Things 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Netflix’in en sevilen ve beklenen yapımlarından biri olan Stranger Things’in üçüncü sezon fragmanı yayınlandı. Fragman …

Bir Cevap Yazın