Ana Sayfa » Drama » Türkiye’nin Oscar Adayı: Kalandar Soğuğu

Türkiye’nin Oscar Adayı: Kalandar Soğuğu

Daha çok Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olmak üzere, Ocak ayının 14’ü yeni yılın ilk günüdür ve kalandar olarak adlandırılır. İsmini buradan alan film, aynı soğuğu ve iklimin getirdiği zor şartları ziyadesiyle yansıtıyor beyazperdeye.

Yönetmen Mustafa Kara’nın ikinci uzun metrajlı filmi olan Kalandar Soğuğu’nun senaryosu da Bilal Sert ve Mustafa Kara’nın kaleminden çıkma.

mustafakara_01

Başrollerini Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara ile İbrahim Kuvvet’in paylaştığı film Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen ve sinema alanında temsilcilerden oluşan 17 kişilik seçici kurul tarafından 89. Oscar Ödülleri’nde Türkiye adına En İyi Yabancı Film adayımız olarak seçildi.

Borçlarını ödemek için dağ tepe dolaşıp altın arayan bir adam. Down sendromlu çocukları için hocalarda çare arayan bir aile. Para için salyangoz bulup satmaya çalışan bir çocuk. Anlattığı hikayelerle sürekli filmi besleyen bir nine. Ve filmin bir diğer başrolüne oturan soğuk. Merkezinde insan-doğa ilişkisi olan ve içerlerde kişisel mücadeleye doğru ilerleyen bir film olan Kalandar Soğuğu, bu yıl katıldığı pek çok filmden de ödüllerle döndü.

– 28. Uluslararası Tokyo Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen”
– 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde uluslararası yarışmada “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Müzik” ödülü, ulusal yarışmada “En İyi Kadın Oyuncu” ve “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”
– Festival Premiere Plans’te “Jüri Özel Ödülü”
– İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni”
– Rode Tulp Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen” ödülü.

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Cevap Yazın