Ana Sayfa » Listeler » Türk Sinemasının En İyi Roman Uyarlamaları

Türk Sinemasının En İyi Roman Uyarlamaları

Türk Sineması, kimi doğrudan uyarlanmış kimi de yazılan senaryolara ilham vermiş pek çok roman ve hikaye uyarlaması filmi beyaz perdeye taşımıştır. Başlangıçta uyarlamalar tiyatro eserleriyle başlasa da; özellikle Yeşilçam Sineması ile birlikte Hüseyin Rahmi Gürpınar, Reşat Nuri Güntekin, Peyami Safa, Halide Edip Adıvar, Necati Cumalı, Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Fakir Baykurt gibi Türk edebiyatının güçlü kalemlerinin pek çok eseri filme uyarlanmıştır.
İlk zamanlarda uyarlanan filmler için özellikle cazip eserler seçilmeye çalışılmış olsa da 80 ve sonrasında yönetmenler daha bağımsız eserlerle filmler çekmeye de başlamışlardır. Yusuf Atılgan, Metin Kaçan, Erhan Bener, Füruzan gibi yazarların eserleri de bu dönemle birlikte film olarak karşımıza çıkmıştır.

1- Sarı Mercedes (1992)
Adalet Ağaoğlu’nun Fikrimin İnce Gülü adlı kitabından Tunç Okan tarafından uyarlanan bir yol hikayesi. İlyas Salman başrolde.

2- Ağır Roman (1996)
Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar. Başrollerde Müjde Ar, Okan Bayülgen, Mustafa Uğurlu yer alıyor.

3- Mutluluk (2007)
Abdullah Oğuz’un çektiği film, Zülfü Livaneli’nin aynı adlı eserinden uyarlama. Özgü Namal, Talat Bulut, Murat Han filmde başrolleri paylaşan oyuncular.

4- Vurun Kahpeye (1973)
Halide Edip Adıvar’ın aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Halit Refiğ. Hale Soygazi ve Tanju Gürsu’nun başrolleri paylaştığı film aynı zamanda 1964 yılında Orhan Aksoy ve 1949 yılında Ömer Lütfü Akad tarafından da sinemaya uyarlanmıştır.

5- Yılanı Öldürseler (1981)
Yaşar Kemal’in aynı adlı eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Türkan Şoray.

6- Susuz Yaz (1964)
Necati Cumalı’nın yazdığı aynı isimli hikayeden Metin Erksan tarafından sinemaya uyarlanan filmde Hülya Koçyiğit ve Erol Taş rol almıştır. Film aynı zamanda Erol Taş’ın ilk başrol filmidir.

7- Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)
Tunç Başaran tarafından Feride Çiçekoğlu’nun aynı adlı kitabından uyarlanan film, küçük bir erkek çocuğunun gözünden kadınlar hapishanesini anlatmaktadır.

8- Süt Kardeşler (1976)
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani adlı kült eserinden uyarlanan filmin yönetmeni Ertem Eğilmez. Film; Kemal Sunal, Şener Şen, Halit Akçatepe, Hale Soygazi, Adile Naşit ve Ayşen Gruda ile tam bir yıldızlar geçidi.

9- Hababam Sınıfı (1975)
Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Ertem Eğilmez tarafından çekilen ilk filmdir. Devamında Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle filmleri gelmiştir.

10- Anayurt Oteli (1987)
Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından Ömer Kavur tarafından çekilen film, sinemamızdaki ‘karakter çalışması’ filmlerin öncüsü ve en önemlisidir.

11- Salkım Hanımın Taneleri (1999)
Yılmaz Karakoyunlu’nun eserinden Tomris Giritlioğlu yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan film, ülkedeki azınlıklara uygulanan varlık vergisini konu alan başarılı bir dönem filmi.

12- Bizim Büyük Çaresizliğimiz (2011)
Genç yaşta aramızdan ayrılan yönetmen Seyfi Teoman’ın ikinci uzun metraj filmi olan Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Barış Bıçakçı’nın aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.

13- Gölgesizler (2008)
Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli kitabından çekilen filmin yönetmeni Ümit Ünal. Bir köyde garip olayların ve kaybolmaların baş göstermesinin anlatıldığı psikolojik-dram türündeki filmde başrolleri; Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ertan Saban, Arsen Gürzap, Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimler paylaşıyor.

14- Karılar Koğuşu (1989)
Kemal Tahir’in eserinden sinemaya Halit Refiğ tarafından çekilen filmde Kadir İnanır ve Hülya Koçyiğit başrollerdedir.

15- Zübük (1980)
Aziz Nesin’in aynı adlı romanından uyarlanan film Türkye’nin siyasi yapısını ve içindeki çarpık karakterleri hicvetmektedir. Filmin yönetmeni Kartal Tibet.

16- Yılanların Öcü (1985)
Fakir Baykurt’un aynı adlı romanından Şerif Gören tarafından uyarlanan filmde Kadir İnanır ve Fatma Girik yer almaktadır. Film 1962 yılında da Metin Erksan tarafından çekilmiş ancak pek çok sahnesi sansürlenmiştir.

Bir de Buna Bakalım

2017’nin Google’a Arattıkları

Dünyanın en büyük ve en çok tercih edilen arama motoru olan Google, geride bırakmaya hazırlandığımız …

Bir Cevap Yazın