Ana Sayfa » Macera » Hobbit: Smaug’un Corak Toprakları (The Desolation of Smaug) 2013

Hobbit: Smaug’un Corak Toprakları (The Desolation of Smaug) 2013

Yüzüklerin efendisi ve Hobbit serileri artık bizi senenin son günlerinde muhteşem bir film seyretmeye alıştırdılar. Uzun zamandır filmi heyecanla bekleyenler sonunda bu hafta sonu Hobbit ile buluştu.

Böyle bir filme pek fazla da yorum yapmaya gerek yok aslında. Kitlesi ve kalitesi belirli bir seviyenin üzerinde olan, herkes tarafından çok beğenilen filmlerin yorumlanması değil sinemada gidip izlenilmesi gerekiyor. Bu yüzden yorumdan çok filmden ilginç bilgilerden bahsedeceğim.

Hızlı kare (Hfr) 3D çekiminde izlediğim filmi sizlere de bu şekilde veya Imax’de izlemenizi tavsiye ederim. Normal 3D çekimlerinden daha canlı olan filmin bu şekilde seyredilmesi fantastik bir film olmasına rağmen gerçekçiliği üst seviyelere çıkarıyor. Oturduğunuz yerden karakterlere daha yakın hissi ve olayın her an içinde olmanızın yanı sıra cam gibi bir görüntü de bizleri bekliyor. Salonda izleyenlerin kendilerine hakim olamayıp kafalarını sağa sola kaçırıkları sahnelerden sonra filmi bu şekilde izlediğime mutlu oldum.

Bilbo Baggins’in bu seferki macarasında dwarf arkadaşlarımız “Lonely Mountain”a ulaşmaya çalışıyorlar. Bu sırada beklenmeyen bir yabancıdan yardım almak zorunda kalacak olan Thorin ve arkadaşları bu maceraya yanlarında Gandalf olmadan devam edecekler.

Filmde Legolas ve babası Kral Thranduil ile de karşılşıyoruz. Legolası canlandıran Orlando Bloom aslında babasını canlandıran Lee Pace’den iki yaş daha büyük.  İlk başta Kral Thranduil rolünü Doug Jones’un oynamasına karar verilmişti fakat yönetmen Peter Jackson hayranı olduğu 2006 yapımı “The Fall” filminden Lee Pace’i seçmiş.

Filmde izlediğimiz kadın karakteri ise elf ırkından Tauriel. Sinemada bu yüzü gördüğünüzde ben bu yüzü bir yerden tanıyorum ama nerden sakın demeyin çünkü bu isim “Lost” dizinden hatırlayacağınız Evangelina Lilly. Kendisi ile yapılan bir röportajda ise 13 yaşından itibaren J.R.R. Tolkien’in orta dünya kitaplarına hayran olduğunu söylemiştir.

İlk hafta sonunda sadece Amerika’da 73.7 milyon dolar hasılat yapan filmin dünya çapındaki hasılatı önümüzdeki günlerde belli olacak. Meraklıları zaten sinema salonlarına gideceklerdir ama gitmeden önce şunu sakın unutmayın: “Hobbit: Smaug’un Corak Toprakları” serinin ikinci filmi.

Bir de Buna Bakalım

Stranger Things 3. Sezon Fragmanı Yayınlandı

Netflix’in en sevilen ve beklenen yapımlarından biri olan Stranger Things’in üçüncü sezon fragmanı yayınlandı. Fragman …

Bir Yorum

  1. Sinemada keyifle izlenebilecek film serilerinden biri. Serinin ikinci filmi de akıp geçti. Film bitiminde öndeki amcanın “ne oldu ara mı verdiler” demesi ayrı bir güzellik kattı filme:)))

Bir Cevap Yazın