Ana Sayfa » Bilim Kurgu » “Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor” Film Yorumu

“Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor” Film Yorumu

Ve büyük gün geldi.. “Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor” 2015’in son günlerinde sinema severlere kocaman bir yeni yıl paketi gibi sunuldu. Aylardır forum sitelerinde süren heyecan yerini beyazperdenin büyüsüne bıraktı.

sw1

Herkes kadar Walt Disney sonrası filmin büyüsünün bozulacağı ticari kaygılar ve abartılı teknolojik efektler ile ilk 6 bölümden uzaklaşacağımız kaygısını taşıyarak dün Turkiye ilk gösterimi için ayrılan koltuğuma oturdum. İzledikçe çocukluk kahramanlarımın teker teker karşıma çıkması kaygılarımı heyecana ve tarifi imkansız duygu yoğunluğuna bıraktı..

George Lucas filmlerine ustaca dokunuş yaparak büyünün devamı için çok akıllıca hikayeyi dokumuş. J.J.Abrams senaryosunun orijinal üçlemeye çok benzemesi başta izleyiciyi biraz rahatsız etsede, hikayenin George Lucas’ın filtresinden geçiyor olduğunu bilmek yeni karakterler ile yeni serinin devamı da yerine tam oturacağı ve efsanenin geçmişten izler taşıyarak yeniden şekilleneceği konusunda fenomenlere umut veriyor.

sw2

J.J. Abrams, popüler kültür fenomeni olmuş bir markayı devam ettirme sorumluluğu ve bu yükün ağırlığını başarıyla yüklenmiş. Bazı sahnelerde Star Wars filmlerinin eğlenceli çizgisini karakterlerin dialoglarında fazlaca kullanmış. Ama bütününe bakıldığında eğlencenin dozunu komedi sınırına yaklaştırmadan seyirciyi kahkahalara boğmayı başarmış yönetmen.

Filmin özellikle ikinci yarısında kurguyu eğlence boyutundan heyecan ve aksiyona taşıyarak tüm beklentileri sonuna kadar karşılamış. Geçmiş yıllardaki efsaneleşmiş dizileri Alias, Lost, Fringe ile gönlümüzde edindiği güzel yeri “Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor” ile taçlandırmayı başarmış.

sw3

Star Wars: Episode VII – Güç Uyanıyor” izleyici tarafından yeni seriye giriş filmi olarak bakılıp izlenildiğinde beklentinin çok ötesinde keyif alınabilecek bir yapıt olmuş. Orijinal üçlemede sevdiğimiz ne varsa filme akıllıca yerleştirilmiş.

Filmin genel hikayeye çok sadık kalınmasını isteyen fenomen kitlesi icin beklentilerin altında kalınmış olabilir ancak beklentinin bu kadar yüksek olduğu bir filmde bence en az riskli yolu seçmek ve seriye çok sadık kalmak yerine yeni karakterler ve tabi teknolojinin yardımıyla efektlerle hikayeyi geliştirmek, Star Wars serisi yaratıcılarının gelecekte ticari kaygılar ile asla yola devam etmeyeceklerini gösteriyor..

Sinema severlerin 2015’e güzel bir veda etmesi için iyi bir fırsat.. Mutlaka ama mutlaka izlenilmesi gereken bir film.. İyi seyirler

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

Bir Cevap Yazın