Ana Sayfa » Drama » Under the Skin (Derinin Altında) 2013

Under the Skin (Derinin Altında) 2013

Massive Attack ve Radiohead için çektiği kliplerden ve Birth ile Sexy Beast filmlerinden adını hatırlayacağımız Jonathan Glazer’ın üçüncü uzun metraj filmi.
Glazer filmi, yayınladığı yıl oldukça iyi eleştiriler alan, Michal Faber’ın aynı adlı kitabından uyarlamış. Ve bana kalırsa tamamen kendi için uyarlamış. Çünkü film bir yönetmen filmi olmaktan, öznellikten ileri gidemiyor. Çok izlensin, çok kişiye ulaşsın diye çekildiği belli olmasına rağmen izleyici elin tersiyle itilmiş gibi aynı zamanda.
Kaldı ki film kendini sonuna kadar izlettiriyor. O, her an “Acaba bir şey olabilir mi?” hissi filmde hep yukarda tutuluyor. Bu yüzden de film için ne iyi idi ne de kötü gibi bir yorum yapamıyorum. Sadece olumlu ya da olumsuz birkaç eleştiri getirebilirim.

Konuya gelecek olursak; uzaylı olduğunu tahmin ettiğimiz ama filmde buna açıklama getirilmeyen bir kadın var başrolde. Ve yine ucu açık kalmış bir sahnede, kendisine çok benzeyen bir başka kadının elbiselerini giyerek kendi çıplaklığını kamufle etmesiyle film başlıyor. Diğer beden bir dünyalı mı yoksa karakterimizin sahip olduğu bir önceki form mu bunu bilmiyoruz ve öğrenemiyoruz.
Sonrasında, ona yardım eden motosikletli adamın vasıtasıyla ( ki; adam da soru işaretinden öte değil ) alışveriş yapıp; kırmızı ruju, kürkü ve yeni giysileri ile arabasına binip yalnız erkekleri avlamaya başlıyor. Sevişmek için götürdüğü evinde ise siyah bir sıvı ( burası güzel bir detaydı ) içine giren erkekler hipnoz olmuş bir şekilde sıvının derinliklerine batıyorlar. Akıbetleri az çok belli; fakat sonuca giden neden hep bulanık hep kayıp kalıyor. Bir türlü bir yere bağlanmıyor. Kim için, ne için olduğu belirsiz.

image

Filmin en vurucu yerlerinden biri olan ve sahilde bile bile bırakılan bebek sahnesinden sonra bir de arabasına aldığı fil hastası olan genç adamdan da etkilenen “yabancı” kadınımız insani özelliklere yakın olmaya başlıyor. Vicdan devreye giriyor, dokunmak istiyor, hayatı yaşamaya çalışıyor vs. Velev ki; özendiği yaşamın aslında bittiğini, insanlığın kendine bile yabancılaştığını gördüğünde her şey için çok geç oluyor.

image

Scarlet Johansson sergilediği tüm güzelliğinin yanı sıra bence en iyi oyunculuk performanslarından birini de izlettiriyor bize ve artık bir ödüle göz kırpıyor. Sanırım film, bir başka oyuncu ile asla sonu gelmeyecek bir film olabilirdi. Johansson çok doğru bir seçimmiş, gördük.

image

Çok daha güçlü olabilmesi muhtemelken vasat bir senaryo mevcut filmde. Ama diyalog yerine kullanılan müzikler oldukça başarılı. Ve bu eksiklikler başarılı bir görsel teknik ile gayet iyi kapatılıyor. Benim için bilimkurgu ağırlıklı sahneler değil ama İskoçya’nın belgesel tadındaki görüntüleri mest ediciydi.

image

Diğer yandan; film, bir yol filmi izlenimi verse de değil, lakin bir kimlik yolculuğu barındırdığını söylemek yanlış bir olmaz sanırım.

Bilimkurgu ve deneysel sinema adına yenilik arayanlar iyi bir film. Ancak asla “kült” değil.
Sevdim diyemem. Sevmedim desem; yalan olur.

İyi seyirler!

Yönetmen: Jonathan Glazer
Senaryo: Walter Campbell, Michal Faber, Jonathan Glazer
Oyuncular: Scarlett Johansson, Jeremy McWilliams, Lynsey Taylor Mackey, Dougie McCornell

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Cevap Yazın