Ana Sayfa » Genel » Sinemada Kadın Çizgi Roman Karakterleri

Sinemada Kadın Çizgi Roman Karakterleri

En iyi uyarlama çizgi roman filmleri yazısından sonra kadın karakterleri unutmak olmazdı. Her ne kadar erkek egemen bir kulvar olarak görünse bile kadınların da hatırı sayılır bir ünü olduğu es geçilmemeli sanıyorum. Bu karakterlerin çoğu erkek kahramanın ortağı, sevgilisi konumundadır. Maceraya her zaman dahildirler. Bazıları da serinin başrolündedirler.

Mevcut pek çok karakter şimdiye kadar sinemaya yuvarlandı ya da televizyon dizilerinde boy gösterdi. Bazısı zihinlerde yer ederken bazıları silindi gitti.

İşte sinemadaki en ünlü, en güçlü ve unutulmaz kadın kahramanlar…

1- Elektra

Elektra karakteri 2003 yılında Daredevil filminde, 2005 yılında da Elektra filmi ile karşımıza çıkmış ve Jennifer Garner ile hayat bulmuştur.

image

2- Catwoman

Batman’ın hem düşmanı hem de sevgilisi olan karakterdir. 1992 yılında Batman Dönüyor filminde Michelle Pfeiffer, 2004 yılında Catwoman filminde Halle Berry ve 2012 yılında Dark Knight Rises’da Anne Hathaway tarafından canlandırılmıştır.

image

3- Black Widow

Birden fazla kurgusal karakterin takma adıdır. Natasha Romanova ismiyle 2010 yılında Iron Man 2 ve 2012 yılında The Avengers filmlerinde Scarlett Johansson tarafından canlandırılmıştır.

image

4- Invisible Woman

2005 yılında çekilen Fantastic Four ve devam filmi olarak 2007 yılında gösterime giren Fantastic Four: Rise of Silver Surfer filmlerinde Jessica Alba’nın hayat verdiği karakterdir.

image

5- Mystique

Mystique karakteri X-Men serisinde Magneto’nun en iyi casuslarından biridir. İstediği kişinin görünüşüne dönüşebilen bir mutanttır. Sinemaya uyarlanan X-Men serilerinde Rebecca Romijn Stamos tarafından canlandırılmıştır.

image

6- Storm

X-Men serisinin ikinci lideri olarak bilinen karakter Halle Berry ile sinemaya taşınmıştır.

image

7- Rogue

X-Men’in 2. nesil en güçlü karakterlerinden biridir. Dokunduğu mutantın gücünü kopyalamaktadır. Sinema uyarlamalarında Anna Paquin rolü üstlenmiştir.

image

8- Silk Spectre

2009 yılında çekilmiş olan Watchmen filminde Malin Akerman tarafından canlandırılmış, en güzel karakterlerden biridir.

image

9- Wampirella

Beyazperdeye birçok kez uyarlanmış olan karakterin en çok ses getirenlerinden biri 1996 tarihli Vampirella filmi olmuştur. Bu filmde karakteri Talisa Soto canlandırmıştır.

image

10- Wonder Woman

Güç olarak Superman’den sonra adalet birliğinin en güçlü üyelerinden biridir. Superman’den bir çocuğu olsa da platonik olarak Batman’e aşık olduğu bilinir. Uçabilir ve kurşun saldırılarını karşılayıp geri püskürtebilir. Şimdiye kadar televizyon dizilerinde karşımıza çıkan karakteri pek çok kişi canlandırsa da en sevileni Lynda Carter olmuştur. Nihayet sinemaya da uyarlanacak olan karakteri Gal Gadot’un oynayacağı kesinleşmiştir.

image

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Atomic Blonde ve Bir Pazartesi Şarkısı

İyi desem iyi değil, kötü desem kötü değil filmlerden biri de Atomic Blonde oldu benim …

2 yorum

  1. Ender Parlakışık

    Hanımefendi evet tamam kadın süper kahramanlar da var ama listedeki filmlere baktım da 2 film hariç hepsi çok kötü filmler. Kadınlar yapamıyor bu süper kahramanlık işini, yakışmıyor galiba:)

    • Becerememekten ziyade; yapımlarda kadın çekiciliğini ön plana çıkarma çabasının konunun önüne geçmesi olarak görüyorum ben sorunu. Ki farkederseniz yazı, bir film inceleme yazısı değil de hatırlatma yazısı olarak not düşüldü. Yoksa; uyarlama yapımların yaşadığı handikap her zaman soz konusu. Yani hiçbir yönetmen bizim hayal gücümüzle yarışamıyor malesef. Teşekkürler. (;

Bir Cevap Yazın