Ana Sayfa » Drama » Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) 2013

Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis) 2013

insideDramatik bir dönem filmi olan Sen Şarkılarını Söyle 1960’lı yılların New York’unda yaşamını gitarıyla kazanan Llewyn Davis’in hayatını bize anlatıyor. Koşullar ne olursa olsun sevdiği ve hissederek yapabildiği tek iş olan müzikten vazgeçmeyen Llewyn Davis’in, sadece şarkılarını söyleyebileceği bir yer bulabilmek için Chicago’ya doğru yola çıkması ile başlıyor.

Llewyn Davis’in hikayesinde, yer ve zamandan bağımsız bir o yana bir bu yana savrulan; evsiz,kimsesiz, dahada önemlisi umutsuz bir folk müzisyeninin çırpınışlarını görüyor ve güzel bir yol filmi izliyoruz.

Her karesinde müzik barındıran Sen Şarkılarını Söyle’nin hikâyesi folk müziğin efsane sanatçılarından Dave Van Ronk’un hayatından ilham alınarak yazılmış. Bu yönüyle Amerikan folk müziğine uzak Türk seyircisine hatta belki Avrupa seyircisine duygusal anlamda aidiyet hissi vermiyor film. Ama şu da var ki içinde, aşk, yalnızlık, gurur gibi birçok evrensel duyguyu barındıran Sen Şarkılarını Söyle bir yandan da seyirciyi eğlencenin, hüzün ve ümitsizlik ile kol kola gezdiği ve ne zaman hangi duygu ile karşılaşacağınızı asla kestiremediğiniz karmaşaya da sürüklüyor. Şaşırabiliyorsunuz! Bu şaşkınlık garip ama güzel bir his yaratıyor seyircide. Alışılmış kalıpların dışarısına çıkarıyor.

Film boyunca tamda bu nedenden son derece şanssızlıklar yaşayan Davis’e zaman zaman kendinizi yakın hissediyor, dramına ortak oluyor ama kimi sahnelerde de yaptığı ukalalıklara kızıyorsunuz.Sanırım bu karmaşa film boyunca vizyondaki rakiplerinden farklı olduğunu hissettiren Coen Kardeşler stilinin gücünden kaynaklıyor.Adeta algılarımızla dalga geçiyor yönetmen kardeşler.Keyifle ters köşe oluyorsunuz..

“Sen Şarkılarını Söyle” nin Cannes Jüri Büyük Ödülü’nü kazanarak bu yılın filmleri arasında iddiasını ortaya koyduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Ayırca Akademi en iyi görüntü yönetimi ve en iyi ses miksajı dallarında filmi bu yılın adayları arasına almış durumda. Bence bu iki dalda da Oscar’ı alması sürpriz olmayacak.

Coen Kardeşler büyük bir cesaret örneği sergileyerek filmdeki tüm karakterlerin kendi sesleriyle ve canlı olarak şarkıları seslendirtmiş. Sen Şarkılarını Söyle, oyuncularının müzik performansı ile de seyircileri bir kez daha şaşırtarak tam bir müzikal şölen yaşatıyor. (Justin Timberlake’i yukarıdaki tanımlamada müzisyen kimliği nedeni ile tenzih ediyorum)

Bu yılın en özgün filmlerinin başında gelen “Sen Şarkılarını Söyle” dekorları, kostümleri, dönem kurgusu ile 60’lı yılların New York’unu bize mükemmel yansıtıyor. Ayrıca Ethan ve Joel Coen kardeşler bu denli dramatik bir hikayeyi mizahi bir dille anlatmayı başararak “Sen Şarkılarını Söylenin bir gün Fargo gibi bir Coen Kardeşler klasiğine dönüşeceğini bize gösteriyorlar. Sadece bu nedenlerden dolayı bile film mutlaka izlenmeli.

Alışıla gelmişlerin ötesinde bir yerlerde ; farklı bir dokunuş farklı bir tat arayan herkes adına Coen Kardeşler’e “Sen Şarkılarını Söyle” için teşekkür ediyorum..

Bir de Buna Bakalım

Dizi Tavsiye: The Romanoffs

Rusya’da 1613-1917 yıllarında hüküm süren, 1917 Rus Devrimi ile devrilen ve sonrasında Bolşevikler tarafından kurşuna …

Bir Cevap Yazın