Ana Sayfa » Politika » Politika Üzerine En İyi Filmler

Politika Üzerine En İyi Filmler

Özellikle son 1 haftadır politik çatışmaları izliyoruz. Kim galip gelecek kim pes edecek ileri ki zamanlarda göreceğiz. Belki bugün kü olaylarda ileride bir filme konu olur. Buna benzer politik çatışmaları konu edinen aşağıdaki filmleri izlemenizi tavsiye ederim. Belki tarihten dersler çıkartırız.

jfk

1-JFK – 1991

ABD’nin belki de en sevilen başkanın öldürülmesi üzerine çekilmiş bir Oliver Stone filmi JFK. Kevin Costner’ın hayat verdiği savcı bu suikastı anlamaya ve anlatmaya çalışır. Film gösterime girdikten sonra JFK sukarti üzerindeki komplo teorileri daha yüksek sesle söylenir olmuştu.

frost_nixon_poster

2- Frost/Nixon

Ünlü amerikan skandalı Watergate sırasında Amerikan Başkanı Richard Nixon ve gazateci David Frost arasındaki röportajı birebir ekrana aktarmaya çalışan bir filmdir. Ünlü yönetmen Ron Howard çok başarılı bir iş çıkarttığını söylebilirm.

cokus-der-untergang-film-afisi

3- Der Untergang

Adolf Hitler’in ikinci dünya savaşının son zamanlarındaki yaşadıklarını gözler önüne seriyor.  Hitler’in sekreterinin yazdığı kitap uyarlaması olan filmde Bruno Ganz sergilediği Hitler performansıyla hepimizi şaşırtmıştır.

no-mans-land-movie-poster-2001-1020299120

4- No Man’s Land

Birleşmiş Milletlerin Bosna Savaşındaki tutumu üzerine ironi dolu bir film. Boşnak kardeşlerimiz yaşadıkları çaresizliği ve acıyı çok doğru bir mesajla göstermeyi başarmışlardır.

wag_the_dog_ver3

5- Wag the Dog

Dustin Hoffman ve Robert de Niro ikilisinin muhteşem oyunlarıyla, medya yoluyla insanları kandırarak hükemetin politik çıkarlarına yarar sağlayan bir politik eleştiridir bu film. İzlediklerinizden sonra büyük ihtimal bir daha haber seyretmek istemeyebilirsiniz.

 

Bir de Buna Bakalım

2017’nin Google’a Arattıkları

Dünyanın en büyük ve en çok tercih edilen arama motoru olan Google, geride bırakmaya hazırlandığımız …

Bir Yorum

  1. Hepsi iyi filmlerdi ama özellikle Baskanın Adamları’nın ironik atmosferi cok iyiydi. Ben de listeye 1983 yapımı Under Fire ve 2011 yapımı The Ides of March filmlerini ekliyorum nacizane. (.

Bir Cevap Yazın