Ana Sayfa » Komedi » Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) 2013

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) 2013

Uzun süre akıllardan silinmeyecek bir Martin Scorsese – Leonardo Di Caprio ortaklığı daha…

Jordan Belfort’un otobiyografik romanından uyarlanmış yapımda,  ünlü yatırım şirketi Stratton Oakmond’un kurucularından olan Belfort’un Wall Street dünyasındaki önlenemez yükselişine ve olumlu/olumsuz tüm yönleriyle bu camiada parmakla gösterilecek bir lider oluşuna tanık oluyoruz.

Küçük bir evde, kendi halinde bir yaşam süren genç bir adamın; seks ve uyuşturucu düşkünü çılgın bir para sayma makinesine dönüşümünü izliyoruz hep birlikte. Film, Jordan Belfort’un kendini tanıtmasıyla karşılıyor bizleri. 22 yaşında, iş dünyasına yeni adım atan bir Jordanla tanışıyoruz:

thewolfofwallstreet

Wall Street’te yeni yeni göstermeye başlamışken, beklenmedik bir ekonomik kriz sonucu kendini kapının önünde bulur Jordan. Kendine daha mütevazi bir iş bulmuşken, her zaman daha fazlasını isteyen kişiliği ve insanlar üzerindeki tartışılmaz ikna kabiliyeti, onun bu  konumda çok uzun süre kalmasına izin vermez ve ekibiyle birlikte kendi yatırım şirketini açar. Hikayenin tam da bu noktada tam olarak başladığını söylemek çok da yanlış olmaz. Biz de bu noktadan itibaren Jordan’ı sevmeye, onunla sevinmeye, ondan nefret edip iğrenmeye, onunla paranın tadını çıkarmaya başlarız.

Leonardo Di Caprio her zamanki gibi, kimsenin eline kolay kolay su dökemeyeceği bir oyunculuk sergiliyor filmde. Bu konudaki en dikkat çekici sahneler ise, Jordan Belfort’un ekibini motive etmek için yaptığı konuşmalar. İzlerken, ekibin bir parçasıymış gibi hissedip; deyim yerindeyse oldukça gaza geliyor insan. Leo’ya eşlik eden bayan oyuncu olarak karşımıza çıkan, Pan Am ve About Time yapımlarından hatırlayacağımız Margot Robbie ise güzelliği ile hem erkekleri hem de bayanları etkisi altına almayı başarıyor. Ancak söylemeden geçemeyeceğim bir şey varsa, o da bu filmin yükselen yıldızının,  Belfort’un kadim dostu ve iş ortağı Donnie Azoff rolünde izlediğimiz Jonah Hill olması. Kariyer listesinde Müzede Bir Gece, Aşkzede, Aman Tanrım gibi ‘çerezlik’ tabir ettiğimiz filmler bulunan ama Django Unchained’teki ufak bir rolle yeteneği konusunda bize göz kırpan Hill bu filmde tam olarak ‘olmuş’ olduğunu bize kanıtlıyor.

Filmi izlemeden önce bizi düşündürecek iki unsur olan süresinin uzunluğu ve 18 yaş sınırına değinmeden de geçmeyelim. Göz korkutan 180 dakika, filmin başından itibaren bizi hikayenin içine alışı ve sarmalamasıyla göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Çılgın parti, uyuşturucu kullanımı, çıplaklık, küfür gibi etmenler dolayısıyla aldığı bu 18+ sınırı sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz filmin. Bu noktada, kaç yaşında olursanız olun aileyle izlenmemesi gerektiğinin de altını çizmeden olmaz.

Henüz filmi izlememiş olanlara, Temel Reis sahnesine dikkat etmeleri gerektiğini önermeliyiz. Ayrıca ara sıra gelen zengin olma hayallerine kendinizi kaptırıp, filmi kaçırmanız çok olası, uyarmadan edemeyeceğiz. Her ne kadar Oscar’da beklediği sonuçları alamasa da, mutlaka izlenmesi, izletilmesi gereken bir proje. 8.5/10

Bir de Buna Bakalım

Netflix’ten Bright, Orklar ve Biz

22 Aralık’ta gösterime giren Netflix orjinal filmi Bright için Netflix Türkiye tarafından Türkiye’de geçen eğlenceli …

Bir Yorum

  1. Emrah Yıldız

    Kesinlikle izlenmesi gereken bir film 7 şubatta vizyona girdiğinde düğün dernek ve eyvah eyvah gibi ciddi gişe başarısı olan Türk filmlerinin arasında 5 sırada yer alması iyi bir film olduğuna işaret.

Bir Cevap Yazın