Ana Sayfa » Drama » Nuh: Büyük Tufan (Noah) 2014

Nuh: Büyük Tufan (Noah) 2014

noahUzun süredir vizyona girmesini beklediğimiz “Noah” nihayet seyircisi ile buluştu. Amerikalılar bu kez bize Nuh peygamberin (Noah) tinsel kaynaklarda anlatılan tufan efsanesini anlatıyor. Hikâyede; Tanrı tarafından büyük bir tufan ile yozlaşan insanoğlunun sonunu getirileceği, dünyadaki tüm yaşamı yok edileceği kendisine iletilen Noah, büyük bir gemi inşa ederek iyi olan her şey ve her canlı türünden bir çift ile yaşamı yeniden kurmak istemektedir.

Noah(Russell Crowe) tanrının yüklediği misyonun yanı sıra Eşi Naamah (Jennifer Connelly), oğulları Ham(Logan Lerman), Shem(Douglas Booth) ve arkadaşı Ila’nın(Emma Watson) yaşamlarını da kurtarmaya çalışacaktır. Film boyunca seyircinin beklediği kutsanmış Noah yargısının ötesinde farklı bir Noah profili izliyor, zorlu ve nefes nefese bir maceranın tadını doyasıya hissediyorsunuz.

Yönetmen Darren Aronofsky adeta kısa ve basit anlatılacak bir hikâyeden zengin içerikli bir macera çıkararak seyircinin ön yargıları ile dalga geçiyor film boyunca. Duygusal ve dinsel içerikler, macera ve adrenalinin dozajı; efektler, ışık ve ses miksajı filmde o kadar iyi kurgulanmış ki kimi sahnelerde kendinizi hikâyenin içinde, derinliklerinde hissediyorsunuz.

Bilindik tufan efsanesinin sınırlarının çok keskin olması yönetmenin cesaretini kırmamış hatta yan hikâyeler ile bizim Noah’ın maceralarından çıkıp diğer karakterlerin hayatlarında soluk almamıza da izin vermiş. Bu kaçışlar bazen Noah’un oğlu Ham’ın (Logan Lerman) babasının koyduğu kuralları sorguladığı sahneler, bazen de eşi Naamah ile yaşadığı duygusal sahneler oluyor. Yeri gelmişken genç oyuncu Logan Lerman filmde oyunculuğu ile izleyiciyi derinden etkiliyor. Performansıyla filmin en sürpriz en umut veren ismi Lerman. Russell Crowe ve Jennifer Connelly için ise söylenecek zaten çok söz yok usta oyuncular oyunculuklarını büyük bir cömertlikle bizlere sunuyorlar.

Filmin çekim döneminde birçok forum sitesinde kısır senaryo ile bilineni tekrarlayan bir film çıkacağı endişesinin okumuştuk. Herkeste bir acaba korkusu! Belki bir başka yönetmenden bahsedilse bu kaygılarda haklı olunabilir ancak karşımızda bizi her zaman şaşırtmış biri duruyor. Yönetmen Darren Aronofsky! Temellerini İncilin öğretilerinden alan Noah’u İncilde yazıldığı gibi anlatsaydı dini belgesel tadından uzağa gidemeyeceğini biliyordu kuşkusuz Aronofsky. Kaldı ki her ortamda “benim tanrım yok” diyerek din ekseninden uzak bir kimliği olduğunu ortaya koyan bir yönetmenden bahsediyoruz. The Fountain’de ölümsüzlük ve ölümden sonra başka bir formda yaşamı sürdürme fikrini sorguluyor, “Pi” filminde sayılarla hayatı yorumluyor. Filmlerinde inandıkları yada inanmadıklarını bize sanatıyla cesurca anlatma çabasını net görebildiğimiz yönetmenin tutucu çevrelerin tepkilerinden tehditlerinden çekinmemesi ayrıca taktirimizi topluyor.

Nuh uzun süredir beklenen bir filmdi. Yönetmen seçimi ve kadrosundaki yıldız isimler ile sinema çevrelerinde öne çıkan ve film öncesinde bile çokça kritik edilen bir yapım oldu. Ama her şeyin ötesinde filmi öne çıkaran hikâyenin İncil’den alınmış olmasıydı. Hıristiyan inanışı dışında Müslüman inanışına göre de kabul edilen bir hikâye olan Nuh Tufanı bazı radikal kesimlerde büyük tepki almaya devam ediyor. Hatta bazı ülkelerde izlenmesi bile yasak. Film evet İncil’den alıntılar içeriyor ve dini temellere dayanıyor ancak izlerken unutulmaması gereken Noah’ın sadece bir film olduğu!

Konservatif birisi değilim ama alt beynimde isteğim dışında şekillenen ön yargılarım ve içinde yaşadığım toplumun bilincimde yarattığı izler elbet hepimiz gibi var. Noah’ı izlerken özellikle bu şartlanmadan arınarak filmi izlemeye çalıştım. Gerçekten keyif almanız için aynısını sizinde yapmanızı öneririm. Karşınızda çünkü sıradan bir vizyon filmi yok, sinema koltuğunda izlemediğiniz için daha sonrasında üzülebileceğiniz görsel bir şölen var.

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

Bir Yorum

  1. Çok güzel yorumlamışsınız elinize sağlık! Beklentileri aşan bir film duruyor karşımızda, mutlaka izlenmeli.

Bir Cevap Yazın