Ana Sayfa » Drama » Mutluluğa Boya Beni / Le Tableau (2011)

Mutluluğa Boya Beni / Le Tableau (2011)

Bu film için şimdiye dek izlediğim en özgün animasyonlardan biri desem yalan olmaz. Le Point dergisinin tanımıyla; “Şiirsel bir Fransız” da diyebiliriz.

image

Masalların gerçek olduğuna inanmayı seçmek ya da aslında her masalın gerçeklere dair büyük ipuçları barındırdığını bilmek, sizi filme bir adım daha yaklaştıracaktır.

Konusuyla ilişkili olarak, ismi türkçeye muazzam derecede uyumlu çevrilmiş bir film Mutluluğa Boya Beni. 76 dakikalık harika bir animasyon. Jean-François Laguionie’nin ellerinden çıkan yaratıcı bir tablo. Renkler, çizimler ve bunların altına bir bir saklanan mesajlar ile örtülmüş bir hikaye.
İnsanın sınırlandırılmak istenen dünyası ve bunun karşısında duvar gibi yıkılmadan durmaya çalışan merakı ile örülmüş bir kurgu.

image

Film bir tabloda geçiyor. Evet, tabloda resmedilmiş bir dünyayı izliyoruz. Üç farklı tür olan; resmedilmiş bireyler, yarım kalmış bireyler ve eskiz bireylerin yer aldığı bir dünya var tabloda. Tamamlanmış olan bireyler gücü ele geçirip eskizleri esir alıyor ve yarım bireyleri toplum dışına itiyorlar. Düzeni yeniden sağlamak için de her gruptan bir kişi toplanıp yola düşüyor. Amaçları; bir nevi yaratıcılarını yani ressamı bulmak.

image

Dünyadaki düzenin tüm imgeleri filmde var. Güçlüler, güçsüzler, acımasız uygulamalar, engeli olduğu için dışlananlar, eşitsizlik, tanrı-birey arasındaki mistik hava, özgürlük, aşk, dostluk, statü hevesi, sınıfsal çatışma…

Hepimiz bizim için çizilmiş birer tablo içinde mi yaşıyoruz? Değişim veya çıkış yolu var mı?
Amerikalılar animasyon konusunda çok iyi işler ortaya çıkarıyorlar ancak birbirine benzer pek çok animasyon film de piyasada. Gerçekten yeni ve yaratıcı bir şey görmek istiyorsanız mutlaka izleyin.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Netflix’in İkinci Türk Dizisi Hamlesi Beren Saat’li Atiye Oldu

Hakan: Muhafız ile ilgili başarıdan memnun olan Netflix , ikinci bir Türk dizisini daha ekranlara …

Bir Cevap Yazın