Ana Sayfa » Drama » Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Kuzeyli Dizi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Kuzeyli Dizi

1- Bron – Broen / The Bridge

Danimarka ve İsveç ortak yapımı dizi 2011-2013 ve 2015 yıllarında 3 sezon olarak ekranlara gelmiş ve 2017 yılında yayınlanmak üzere 4. sezon için de onay almıştır. Ancak 4. sezonla birlikte de sona ereceği söylenmektedir.

Polisiye – Drama türündeki dizi; Danimarka ve İsveç arasındaki Oresund Köprüsü’nün ortasında bir ceset bulunmasıyla başlıyor. Cinayeti çözmek için İsveç tarafından kadın dedektif Saga Noren (Sofia Helin) ve Danimarka tarafından da dedektif Martin Rohde (Kim Bodnia) görevlendiriliyor. Nihayetinde başlayan bu ortak çalışma aynı zamanda iki dedektifin ortaklığını da doğuruyor.

Coğrafyanın konuya da türe de alternatif sağladığı bir dizi Bron/Broen. Kısırlaşmayan senaryo ve oyunculuklar da cabası. Özellikle şahsına münhasır Saga Noren karakteri hayranlık uyandırıyor.

 ” Kanunlar karşısında eşit değiliz.”

broen

2- Borgen

2010-2013 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan politik drama dizisidir. Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Birgitte Nyborg’un seçilme süreci üzerinden ilerleyen hikayeyi anlatan dizi tüm bu sürecin yanına habercileri, siyasi danışmanları, aileyi, özel hayatı da ekliyor.

Dizide başrolleri Sidse Babett Knudsen, Pilou Asbek, Birgitte Sorensen, Soren Malling paylaşıyor.

Borgen (Kale) kelimesi ise anlamını, Danimarka parlamentosunun bulunduğu Christiansborg Sarayı’nın takma adından alıyor.

”Bir sırrı saklarsan daha da büyür.”

borgen__140514094340

3- Forbrydelsen / The Killing

Dizi 2007-2012 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanmış, gizemin ağır bastığı bir polisiye dramadır. Başrolleri Sofie Grabol, Morten Suurbelle, Lars Mikkelsen paylaşmaktadır.

Forbrydelsen 2011-2014 yılları arasında 4 sezon olarak Amerika’da da uyarlanmış ve büyük beğeni toplamıştır.

Cinayete kurban giden bir genç kızın soruşturmasıyla birlikte şekillenen dizi, zekice kurgulanmış senaryosu ile finale kadar izleyiciye parçaları birleştirme zevki sunuyor.

killing

4- Den Som Draper / Those Who Kill

İkişer bölümlük 5 kısım olarak 5 ayrı seri katil soruşturması üzerine çalışan bir polis birimini anlatan 10 bölümlük dizi 2011 yılında tek sezon olarak ekranlara gelmiştir. Laura Bach, Jakob Cedergren, Lars Mikkelsen dizinin başrol oyuncularıdır.

draper

5- Rejseholdet / Unıt One

2000-2004 yılları arasında 4 sezon olarak yayınlanan suç ve drama dizisidir. Adam kaçırma, şantaj, sınır ötesi seks trafiği, çocuk pornografisi olarak özellikle sansasyonel gerçek olaylar işlenmekte olan dizide Charlotte Fich , Mads Mikkelsen, Lars Brygmann ve Waage Sanda başrollerde yer alıyor.

rejse

Bir de Buna Bakalım

Netflix’in İkinci Türk Dizisi Hamlesi Beren Saat’li Atiye Oldu

Hakan: Muhafız ile ilgili başarıdan memnun olan Netflix , ikinci bir Türk dizisini daha ekranlara …

Bir Cevap Yazın