Ana Sayfa » Drama » Kitaptan Sinemaya: Çatıdaki Çiçekler

Kitaptan Sinemaya: Çatıdaki Çiçekler

Amerikalı yazar Virginia C. Andrews’un 1979 yılında yayınlanmaya başlayan ve Dollanganger ailesinin hayatını anlatan 5 kitaplık dünyaca ünlü serisinin ilk kitabı olan Flower in the Attic / Çatıdaki Çiçekler (Ülkemizde bu kitap Çatı adıyla yayınlanmıştır.) ilk olarak 1987 yılında yönetmen Jeffrey Bloom tarafından sinemaya uyarlandı. Bu film sanıyorum ki; devamının çekilmeyeceği düşüncesi ile kitapla birebir aynı doğrultuda senaryolaştırılmasına rağmen final kısmında oldukça farklı bir sonuca bağlanarak bitirilmiş.
2014 yılında ise Lifetime bünyesinde, Deborah Chow yönetmenliğinde yeniden çevrimi yapılan film bu sefer devamlılık göz önünde bulundurularak kitaba sonuna kadar sadık kalınarak çekilmiş.

Flowers-in-the-Attic1987

flo-İzle

Kocasının ani ölümünden sonra dört çocuğu ile kalan ve hayatta güzel, bakımlı olmaktan başka hiçbir vasfı olmayan bir kadının çocuklarını alarak ailesinin malikanesine geri dönüşü ile başlıyor film. Evliliğinin altında yatan sır yüzünden aile mirasından çıkarılmak istemediği için de çocuklarını (söz de) bir süreliğine, dedelerini ikna edene kadar çatıya kilitliyor. Annenin çatıya yaptığı ziyaretlerin giderek seyrekleşmesi, büyükannenin akıl almaz disiplin kuralları, odaya gönderilen zehirli şekere bulanmış çörekler, çocukların temiz hava ve güneş olmadan geçirdikleri günler hatta mevsimler, hastalıklar, zamanla ergenliğe adım atan iki büyük kardeş arasında yaşanan ensest ilişki filmi rahatsızlık derecesinde bir yere taşıyor.

flowers-attic

Film 90 dakikada yaydığı huzursuzluk ile insanı derinden sarsıyor. Uçsuz bucaksız bir arazinin içindeki devasa ve karanlık malikane, oyuncuların hep bir şeyler saklıyormuş gibi duran gizemli halleri, kaçmayı akıllarına koyan çocukların çabaları… Doğaüstü olaylar olmadan, kan akmadan da sadece psikolojik şiddet kullanılarak ne kadar etkileyici bir gerilim filmi çekileceğini gösteriyor.

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Cevap Yazın