Ana Sayfa » Macera » Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013

Kaptan Phillips (Captain Phillips) 2013

Somali açıklarındaki gerçek bir korsan saldırısını konu alan Captain Phillips etkileyici bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Filmde  Somali korsanları tarafından ele geçirilen Amerikan kargo gemisi Maersk Alabama’nın kaptanı Richard Phillips ve mürettebatı Somalili korsanlara karşı okyanus ortasında inanılmaz bir mücadele veriyor. Bu döngüde korsan ve yük gemi arasında kovalamaca devam ederken  Amerikan deniz kuvvetlerinin olaylara dahil olması ile onur mücadelesine dönen bir kurtarma operasyonu başlıyor. Yabancı gelmedi değil mi? Kahraman Amerikan ordusu!!

Klişelerden uzak kalamamak belkide bizim anlayamayacağımız bir psilojik gerçeklik.. Belki de herkesin özelliklede Oscar komitesinin beklentilerini karşılamaya çalışmak bir matematik denklemi gibi senaryoyu şekillendirmek gişe başarısına giden rahat yol!! Yıllar içerisinde ısıtılıp ısıtılıp bize sunulan “ –Korkmayın! Amerikan ordusu çok yakınlarda birazdan kâbus bitecek” mesajına seyirciler, film şirketleri, eleştirmenler, medya, alışmış ve kanıksamışken neden macera aransın ki? Bu bakış açısından uzaklaşılıp filmin ilk çeyreğinde korsan Muse‘un ve diğer Somalili  balıkçı köylülerin çaresizlik ve açlık savaşının derinleştirilmesi sağlanabilseydi filmin bütününde “öteki”lerin gerçekliğini seyirci daha derinden hissedebilirdi sanki..Okyanusta ki uzun kovalamaca sahneleri yerine bu psikolojik tahliller konuşlanabilirdi.

Kaptan Phillips’in aynı yüzeysellikle aile hayatını işlemeye çalışılması; karısı, çocuklarının okul hayatı ile başlayan ilk sahnelerin devamında ne bir aile kritiği nede ailesinin psikolojik travmasına atıf yapılmış. Sanki buda olsun der gibi hesaplanarak yazılmış birkaç sahne! Devamında hiçbir şey yok. Normal film süresinden daha uzun  bir film olmasına rağmen bu derinliği ve daha  birçok detayı işleyecek geniş geniş zaman var oysa ki..

Tom Hanks özelinde filme bakarsak büyük hayranı olduğum yıldız için acımasız olamayacağımı düşünüyorum J Hayranlığımı hemen hemen her filminde katmerlemiş usta oyuncunun özellikle son sahnede devleşen performansı olmasa senaryonun kısırlığı içerisinde film birkaç yıl içerisinde yok olup gitmeye mahkumdu.. Ancak şunu da eklemeden geçemeyeceğim. Severek izlediğim usta aktör için özellikle final performansı, içten duygusallığı Oscar getirir mi?  Olabilir..(İzlemeyenler için söylüyorum belirttiğim sahne bayat bir pastanın üzerine sıkılmış krema gibi alttaki her şeyi unutturacak nitelikte) Akademi Hanks’a sadece bu duygusal sahne için Oscar heykelciğini verirse cidden çok yazık olur.
 
[insert_php] $jsona = file_get_contents(“http://www.omdbapi.com/?i=tt1535109&t=”);
$json=(json_decode($jsona));

echo “Film Adı ve Yılı: “.$json-> Title.” “.$json-> Year;
echo “
“;
echo “Yönetmen: “.$json-> Director ;
echo “
“;
echo “Oyuncular: “.$json-> Actors ;
echo “
“;
echo “Tür: “.$json-> Genre;
echo “
“;
echo “IMDB Puani: “.$json-> imdbRating;
echo “
“;
echo “IMDB Oy sayısı : “.$json->imdbVotes;
[/insert_php]  

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

9 yorum

 1. Hocam bu film zor oscar alır:))

 2. Bülent Çamaklı

  Bende alacağından pek ümitli değilim

 3. Film gerçek bir olaydan uyarlanmış bu şekilde bakarsak gayet başarılı, beğendim:))

 4. Bülent Çamaklı

  Sinemanın güzel olan tarafı aynı kurguyu bir izleyici beğenmezken başka bir izleyicinin keyif alabilmesi.. Filmi izlerken zevk almana sevindim Yağız:)

 5. Hocam sen yan çiziyorsun, zevkler ve renkler tartışılmaz amenna ona birşey dediğimiz yok ama objektif bir bakış açısı da gerekmez mi bir filmi eleştirirken 🙂

 6. Bülent Çamaklı

  Objektif bakış açısı tabi çok önemli Yağız,elbete hedef bu perspektiften değerlendirebilmek.. Ama şu gerçekte var ki beğeni subjektiftir.Beğenmediğim noktaları vurgulamış olmam bu yüzdendir. Görüşmek üzere 🙂

 7. Muhteşem bir filmdi. Ben de Tom Hanks hastasıyım. Olayın gerçek olması, donanmanın vatandaşını kurtardıktan sonraki özel ilgilisi, somali de bu tür olayların sürekli yaşanıyor olması…. hepsini düşündükçe daha da etkileniyor insan. Bir de MAERSK ‘ün tüm iletişim bütçesini hollywood’a harcaması süper olmuş.

Bir Cevap Yazın