Ana Sayfa » Bilim Kurgu » İzlenmesi Gereken 30 Distopik Film

İzlenmesi Gereken 30 Distopik Film

Distopya, ütopik ( var olmayan, tasarlanmış ideal toplum şekli ) toplum anlayışının bir nevi karşıtlığını tanımlar.

Sözcüğü ilk kullanan kişi İngiliz filozof J. Stuart Mill’dir. Mill’in yunanca bilgisi göz önüne alındığında ise; kelimeyi ütopyanın tersi olarak değil de “kötü yer” anlamında kullandığı anlaşılmaktadır.

Distopik toplum, otoriter bir devlet modeli ya da baskıcı sistem altında ele alınır. Karamsar bir gelecek, teknolojinin insana faydalı olmaktan çok zarar vermesi, hüküm süren kaos, suçun kontrolden çıkması, adaletsizliğin büyümesi, tüketime yenik düşen insanlık distopyanın varlığını oluşturur.

Edebiyatta da sinemada da bilimkurgunun alt türü olarak görülür. Ütopyalar nasıl hayalden hayale sürüklerse, distopyalar da paranoya oluşturup tedirgin eder bizleri.

Distopik filmler kendi içinde de kültürel, apokaliptik, post-apokaliptik, sahte ütopik, totaliter, siberpunk, yaratık tabanlı vb. türlere ayrılıyor. Ancak hepsi nihayetinde çivisi çıkmış bir dünya ve toplum düzenine gelip dayanıyor.

Distopik filmler üzerine hazırladığımız listedeki birçok filmin kaynağı bir kitaba dayanıyor. Kalanları da orijinal ve oldukça başarılı senaryolar. Hepsi türünün mutlaka görülmesi gereken örnekleri arasında. Ve pek tabi; hayat her zaman toz pembe gözlüklerin ve panjurların ardına saklanmıyor.

İyi okumalar, iyi seyirler!

30- Hunger Games (2012-2013)
Yönetmen: Gary Ross (ilk film), Francis Lawrence
Konu: Suzanne Collins’in aynı adlı roman serisinden uyarlanmıştır. 1993 yılında yayınlanan Japon romanı ( sinemaya da aktarıldı ) Battle Royal’de olduğu gibi 12-18 yaş arası gençler arasında ölümüne düzenlenen bir yarışma olmasının benzerliği konuşulsa da; kurgu ve hikaye oldukça iyi yaratılmış ve aktarılmıştır. Serinin üçüncü filmi ise son yıllarda sinemada moda haline gelmiş bir şekilde iki bölüm olarak seyirciyle buluşacak. The Hunger Games: Mockingjay adıyla 2014 ve 2015 yıllarında izleyeceğiz. Yönetmen koltuğunda yine Francis Lawrence var.

image

29- In Time (2011)
Yönetmen: Andrew Niccol
Konu: 25 yaşından sonra fiziksel yaşlanmanın durduğu; ancak insanların yaşamak için zaman satın almak zorunda kaldıkları bir hikayesi var filmin. Ve tabi ki kahramanımız, zenginlerin tekelinde olan sistemi çökertmek için savaşıyor.

image

28- District 9 (2009)
Yönetmen: Neil Blomkamp
Konu: Büyük bir uzay gemisinin Afrika’nın bir şehrine inmesi ve içinden çıkan çok sayıdaki uzaylının bir mülteci kampına yerleştirilmesiyle başlıyor film. Burada zamanla sayılarının çoğalmaya başlaması insanları rahatsız etmeye başlıyor ve tahliye için çalışan ekibin başındaki kişi biyokimyasal bir yara alıyor. Uzaylıların kendisini kurtarabileceğine inandığı için de onlara yardım ediyor. Kurtaran, kurtarılan karmaşası…

image

27- Blindness (2008)
Yönetmen: Fernando Meirelles
Konu: Jose Saramago’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde, aniden başlayan körlük salgını sonucu insanlığın içine düştüğü kaos anlatılıyor. Ve karanlığın aslında insanın içinde olduğu…

image

26- I’m Legend (2007)
Yönetmen: Ridley Scott
Konu: Richard Matheson’un romanından uyarlanan film, kitabın okuyucularını ne yazık ki tatmin edemedi. Kıyamet sonrasını gördüğümüz filmde, insan yapımı bir virüsten etkilenmeyen tek kişi olduğunu düşünen asker rolünde Will Smith’i izliyoruz. Pek tabi yanılıyor.

image

25- Banlieue 13 (2004)
Yönetmen: Pierre Morel
Konu: Fransa’da Banliyö 13 olarak bilinen bölgenin, hükümet tarafından sözde plansız bir şekilde yok edilmeye çalışılması sonucu, içerdeki kaosun dışarı sıçraması ve yayılması anlatılıyor filmde.

image

24- I, Robot (2004)
Yönetmen: Alex Proyas
Konu: Isaac Asimov’un aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanmıştır. 2035 yılına gelindiğinde robotlar ve insanlar nerdeyse aynı denklikte yaşamaktadırlar. Ancak bu birliktelikten, ortak yaşamdan rahatsız olan paranoyak dedektif Del Spooner, işlenen bir suçun robotlar tarafından yapıldığını kanıtlamaya çalışıp düşüncesinde haklı olduğunu göstermek istemektedir.

image

23- 28 Days Later (2002)
Yönetmen: Danny Boyle
Konu: Londra’daki bir araştırma merkezindeki maymunların aktivistler tarafından serbest bırakılması sonucu etrafa ölümcül bir virüs yayılır. Bu esnada hastanede olan Jim, 28 gün sonra uyandığında kendini hayalet bir şehirde bulduğunu sansa da; en az virüs kadar tehlikeli olaylar silsilesi onu beklemektedir.

image

22- Resident Evil ( 2002-2004-2007-2010-2012)
Yönetmen: Paul W.S. Anderson (1. ve 5. film), Alexander Witt (2. ve 4. film), Russell Mulcahy (3. film)
Konu: Seri, CapCom’un aynı adlı ünlü video oyunundan uyarlanmıştır. Hikaye bakımından oyunla bağlantısı yoktur ve karakterlerde de değişiklik vardır.
Biyolojik silah ve genetik üzerinde çalışan Umbrella isimli dünyaca ünlü bir şirkette üzerinde çalışılan virüslerden birinin mutasyona uğraması sonucu insanlar zombiye dönüşmeye başlar. Şirketin güvenliğini sağlayan ekibin başında olan Alice seri boyunca hem virüs ve yaratıklarla hem de herkesi ortadan kaldırmak isteyen Umbrella şirketi ile mücadele veriyor.

image

21- Equilibrium (2002)
Yönetmen: Kurt Wimmer
Konu: 3. Dünya Savaşı sonrası, savaşın etkilerini üzerinden atamayan insanlar Prozium adlı bir ilaç yardımı ile kontrol altına alınmaktadır. Asıl amaç duygu denetimini sağlamaktır. Ilacın denetim biçimindeki ajanlardan biri bir gün ilacı almayı unuttuğunda duyguları harekete geçip anıları canlanır. Sonrasında da çalıştığı rejime karşı isyan başlar.

image

20- A. I. (2001)
Yönetmen: Steven Spielberg
Konu: Modern bir Pinokyo uygulaması olan filmde; bir mucitin 21. yy’da özbilinç sahibi bir bilgisayar geliştirmesiyle başlar her şey. Amaç; kendini insan yerine koyarak, ortak sorunlara çözüm bulmasıdır. Bu düşünceyle yapay zeka robotlara monte edilir. Çocuk formunda olan robotlardan biri, çocukları hasta olan zengin bir aileye evlatlık verilir. Ancak ailenin oğlu iyileşip geri döndüğünde olayların seyri değişir.

image

19- Matrix (1999-2003-2003)
Yönetmen: Larry ve Andy Wachowski
Konu: Yaşadığı dünyanın aslında beyninde gelişen bir simülasyon olduğunu öğrenen Neo, esrarengiz bir şekilde tanıştığı Trinity ve Morpheus sayesinde kurtarılır. Gerçek dünya ile tanıştıktan sonra ise tekrar Matrix’e dönüp olan biteni kavramaya çalışacaktır.

image

18- Dark City (1998)
Yönetmen: Alex Proyas
Konu: Hafızasını kaybetmiş bir şekilde uyanıp da bir çok cinayetin katili olarak arandığını öğrenen bir adam. Bu bilmeceyi çözmek için mücadeleye başladığında, The Strangers olarak tanımlanan yeraltı canlılarına ulaşır. Bu yaratıklar, zamanı durdurup insan beynine ve olayların gidişatına müdahale etmektedirler. Artık hem yaratıkları yok etmek hem de kendini temize çıkarmak zorundadır.

image

17- Gattaca (1997)
Yönetmen: Andrew Niccol
Konu: 21. yy’da genetik mühendisleri tarafından yaratılan kusursuz insan ırkı yüzünden, normal yollarla dünyaya gelen insan ırkı zorluklara yaşamaya, ikinci plana itilmeye başlamıştır. Bu yüzden de işsiz astronot adayı Vincent komada olan süper ırka mensup birinden kan örneği ve kimlik çalar.

image

16- The Fifth Element (1997)
Yönetmen: Luc Besson
Konu: Film, Empedokles (hava,su,ateş,toprak) felsefesi üzerinden adım atıyor ve beşinci elementin aşk olduğunu düşündürüyor bize.
23. yy’da dünyanın yok olma eşiğinde olduğu görülüyor. Her 5000 yılda bir geri dönüp yaşamı yok etmeye çalışan güç ( bir nevi kıyamet ) dünyaya bir kez daha yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş ise kimsenin ne olduğunu bilmediği beşinci elementtir.

image

15- Twelve Monkeys (1995)
Yönetmen: Terry Gilliam
Konu: 1996 yılı 2035 yılı arasında geçip duruyor film. Çünkü; dünyayı yok etmek üzere olan ölümcül bir virüsün üstesinden gelmek için bir mahkum zaman makinesi ile geçmişe gönderiliyor. Ancak yanlışlıkla bir başka yıla gittiğinde akıl hastanesine kapatılıyor. Bir yandan zaman yolculuğunu sürdürürken diğer yandan da insanları içinde bulundukları duruma inandırmaya çalışmak zorundadır.
Harika bir senaryo, oyunculuk ve görsel şölen birleşimi.

image

14- The City of Lost Children (1995)
Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro
Konu: Rüya görme yetisi olmadığı için erken yaşlanan bir bilimadamı, çözümü çocuk kaçırmakta bulur. Tek gözlü yardımcıları, korkunç Krank için çocukları kaçırıp makinelere bağlamaktadır. Cesur bir kız çocuğu ise nazik bir devin yardımı ile Krank’ı alt etmeye çalışacaktır.
Film dekor, efekt, kostüm ve karakter ile tam bir fantastik masal alemi sunuyor izleyiciye.

image

13- They Live (1988)
Yönetmen: John Carpenter
Konu: Ray Nelson’un ‘Eight O’Clock in the Morning’ adlı kısa romanından uyarlanmıştır.
Tüm dünya uzaylılar tarafından istila edilmiştir. Ancak halkı, basın yoluyla hipnotize edip gerçek görüntülerini gizlemektedirler. Onlara karşı örgütlenen gizli direnişçiler ise özel yapım güneş gözlükleri sayesinde onları görebilmektedirler.

image

12- Robocop (1987)
Yönetmen: Paul Verhoeven
Konu: Gelecekte bir zamanda, Detroit şehri bir şirket tarafından yönetilmekte ve suçla mücadele için kullanılmak üzere robotlar üretilmeye çalışılmaktadır. Birkaç başarısız prototip denemesinden sonra, bir çatışma esnasında vurulan polis memurlarından birinin bedeni çelikten yapılmış bir robotla birleştirilir. Deney başarıya ulaşır, RoboCop halk kahramanı olur; ta ki anılar canlanana kadar… Filmin 1990 ve 1993 yıllarında iki devam filmi çekilmiş ancak ilk filmin yakaladığı başarıyı yakalayamamıştır. 2014 yılında ise yönetmen Jose Padilha tarafından ilk filmin yeniden çevrimi vizyona girmiştir.

image

11- Brazil (1985)
Yönetmen: Terry Gilliam
Konu: George Orwell’in 1984 adlı romanından ve Kafka’dan esinlenmiş bir filmdir.
Oldukça etkileyici bir görselliğe sahip olan filmde, devlet yönetiminin insanlığı tehdit altına aldığı bir dünya izliyoruz. ( Tanıdık geliyor değil mi? ) Öyle ki; insanlar sığınacak tek yer olarak düşlerini kullanıyorlar. Zamanla hayallerin ve gerçeklerin karışması, hayatları da parçalamaya başlıyor. Bilimkurgu ağırlıklı fantastik bir kara komedi olarak adlandırabiliriz Brazil’ı.

image

10- Terminatör (1984-1991-2003-2009)
Yönetmen: 1. ve 2. filmde James Cameron, 3. filmde Jonathon Mostow, 4. film McG
Konu: Film kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek, ABD Ulusal Film Arşivi’nde korunmaya alınmıştır.
2029 yılında gezegenin yöneticileri artık akıllı makinelerdir. Yaptıkları plan ile geçmişi değiştirerek, geleceği yeniden şekillendirmek istemektedirler. Hiçbir merhamet gözetilmeden yaratılan Terminatör, bu amaç doğrultusunda dünyaya gönderilir. Gelecekte insanlar için kurtuluş sağlayacak olan John Connor’u doğuracak olan Sarah Connor’u öldürecektir. Bu ölümü engellemek için gelecekten gönderilen asker ise John’un babası Kyle’dir.
2. filmde, 13 yaşında olan John direnişi başlatmıştır ve hala öldürülmesi için gelecekten robotlar gönderilmektedir. O da onu öldürmek için gönderilen robotları öldürmesi için geçmişe robot gönderir.
3. filmde, kıyamet günü engellenmiş ve John artık 22 yaşında olmuştur. Bulunmamak için kayıt dışı yaşamaktadır. Ancak Skynet’in ürettiği en iyi öldürme makinelerinden biri olan T-X dünyaya gönderilir ve mücadele başlar.
4. ve son film, 2018 yılında geçer. Makineler kontrolü ele geçirmiştir. Geriye kalan bir grup insan ise Skynet’e karşı direnişe başlar.

image

9- 1984 (1984)
Yönetmen: Michael Radford
Konu: George Orwell’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 3. Dünya Savaşı sonrası değişen dünya düzeninde Londra, Okyanusya adlı polis devletinin başkenti olmuştur. Gerçek Bakanlığı’nda çalışıp aslında farkında olmadan tarihi gerçekleri saptırdığını, her şeyin yalan üzerine kurulduğunu anlayan Smith, dünyayı başka gözle sorgulamaya başlar.

image

8- Blade Runner (1982)
Yönetmen: Ridley Scott
Konu: Senaryosu, Philip K. Dick’in ‘Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?’ adlı romanını temel almıştır.
Film, 2019 yılında Los Angeles’ta geçer. Bir şirket tarafından üretilen replicantlar (kopya) köleliklerinden bıkıp dünya dışı bir gezegende ayaklanma çıkarırlar ve dünyaya gelirler. Onları öldürmekle görevli olarak da Blade Runner isimli özel tim oluşturulur.

image

7- Mad Max (1979-1981-1985)
Yönetmen: George Miller
Konu: Gelecekte bir zamanda, Avustralya’da enerji yetersizliği nedeniyle düzen bozulmaya başlamıştır. Merkezden uzak, az nüfuslu yerler komün hayatına geçmişler ve nispeten daha rahat yaşamaya çalışmaktadırlar. Fakat motosiklet çeteleri her yerde terör estirmeye başlar. Bu yüzden de Ana Güç Devriyesi adı altında bir polis timi kurulur. Zamanla çete ve polis arasında bir ölüm oyunu başlar.
Üç filmden sonra yine George Miller yönetmenliğinde çekilen Mad Max: Fury Road 2015 yılında gösterime girecektir. Başrollerini ise Tom Hardy, Charlize Theron paylaşmaktadırlar.

image

6- Stalker (1979)
Yönetmen: Andrei Tarkovsky
Konu: Kıyamet sonrası bir gelecekte geçen filmde, dev bir meteor düşmesi sonucu oluşan yere ‘Bölge’ adı verilmiştir. Bu alanın ortasında yer alan bir odada, insanlığın en derin tutkularını gerçekleştiren bir güç vardır. Bundan dolayı bölgeye giriş yasaktır. Sadece zihinsel güçleri olan iz sürücüler insanlara eşlik etmektedirler. Filmde, iz sürücülerden birinin bir bilimadamı ve bir yazar ile birlikte bölgeye yaptığı yolculuk anlatılıyor.

image

5- THX 1138 (1971)
Yönetmen: George Lucas
Konu: Lucas’ın üniversiteye kabul edilmek için çektiği bir kısa filmden yola çıkılarak çekilmiştir.
25. yy’da insanlar yeraltında yaşamaya başlamışlardır. Ayrıca özel bir ilaçla da duygularından arındırılmışlardır. THX1138 sıradan bir işçidir. Evini paylaştıkları kadınla birlikte bir gün ilaç almayı reddettiklerinde ise değişim başlar.

image

4- Planet of the Apes (1968)
Yönetmen: Franklin J. Schaffner
Konu: Pierre Boulle’in La Planette Des Singes adı romanından uyarlanmıştır.
Kış uykusunda olan dört astronotun uzay gemileri kazara bilinmeyen bir gezegendeki göle iniş yaptığında 2006 yıllık bir zaman yolculuğu yaparlar ve 18 ay yaşlanırlar. Hava sızıntısı yüzünden içlerinden biri ölür. Gölden kıyıya çıktıklarında ise çok ilginç bir manzara onları beklemektedir. İnsanlar ilkel bir şekilde mağaralarda yaşarken; maymunlar medeniyet kurmuşlardır. İçlerinden ikisi kaçar, biri esir alınır. Zamanla o gezegenin aslında kıyamet sonrası dünya olduğu anlaşılır.
1970 yılında Ted Post yönetmenliğinde Maymunlar Cehennemine Dönüş ve 1971 yılında Don Taylor tarafından Maymunlar Cehenneminden Kaçış çekilmiştir.

image

3- Fahrenheit 451 (1966)
Yönetmen: François Truffaut
Konu: Ray Bradbury’nin aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yönetmen Truffaut’nun ilk ve tek bilimkurgu filmi ve aynı zamanda ilk İngilizce filmidir.
Kitapların tamamen yasaklandığı bir gelecekte, itfaiyenin görevi gizli saklı okunan kitapların peşine düşmek haline gelmiştir. Bulduklarını yakıp imha etmektedirler. Yazılı kültür ortadan yok olmuştur. Kıdemli itfaiyecilerden biri, tanıştığı bir öğretmen sayesinde gizlice kitap okuyup olan biteni sorgulamaya başlar. Ve bu sırada, kendilerine ‘Kitap İnsanlar’ diyen gizli bir tarikat olduğunu öğrenir. Üye olan her bir kişi bir kitabı bütünüyle ezberleyip yaşatmaya çalışmaktadır.

image

2- Alphaville (1965)
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Konu: Özel bir dedektif bir başka gezegenin başkenti olan Alphaville’e gönderilir. Burada kayıp bir ajanı bulmaya çalışırken gezegeni yaratıcısını ele geçirmesi ve bilgisayar-insan Alpha-60’ı yok etmesi gerekmektedir. Ancak Alpha-60’ı yaratan bilim adamının kızına aşık olunca işlerin seyri değişir.

image

1- Metropolis (1927)
Yönetmen: Fritz Lang
Konu: Sessiz bilimkurgu filmidir. Fütüristik bir ortamda, kapitalist düzen içinde işçiler ve işverenler arasında yaşanan krizi anlatır.
Sadece döneminin değil tüm zamanların en iyi bilimkurgu yapıtlarından biridir. Filmdeki kusursuz şehir tasarımı, ardından gelen pek çok filme ilham kaynağı olmuştur.

image

Bir de Buna Bakalım

Game of Thrones Final Sezonu İçin İlk Fragman

2017 yılından beri heyecanla beklenen dizinin 8. ve son sezonu için yayın tarihi ile birlikte …

2 yorum

  1. Anlatımın çok güzel

Bir Cevap Yazın