Ana Sayfa » Genel » İskandinav Sinemasından Kaçırmamanız Gereken Filmler

İskandinav Sinemasından Kaçırmamanız Gereken Filmler

1- Headhunters / Kafa Avcıları (2011)
Yönetmen: Morten Tyldum
Oyuncular: Aksel Hennie, Synnove Macody Lund, Nikolaj Coster Waldau
Norveçli yazar Jo Nesbo’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde, lüks yaşamak uğruna ikinci iş olarak sanat hırsızlığı yapan bir adamın, eski bir paralı askerin elindeki tabloyu çalmasıyla başlayan gerilimli kovalamaca anlatılıyor.

headhunters-izliyox

2- Dogville (2003)
Yönetmen: Lars Von Trier
Oyuncular: Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgard, Chloe Sevigny
Amerika’da 30’lu yıllarda, bir gangsterden kaçan genç ve güzel kadının sığındığı kasaba önceleri onu bağrına bassa da zamanla gerçek yüzünü gösterecek ve kadını kurban durumuna getirecektir.

nicole-kidman-dogville

3- Babette’s Feast / Babette’nin Şöleni (1987)
Yönetmen: Gabriel Axel
Oyuncular: Stephane Audran, Bodil Kjer, Birgitte Federspiel, Jarl Kulle
Tamamen dini kurallar çerçevesinde yaşanan bir kıyı kasabasında yaşayan iki kızkardeşin hikayesi anlatılıyor filmde. Hatta her şey öyle katı ki; babaları kızlarının evlenmelerine dahi müsaade etmez. Babalarının ölümüyle birlikte Fransa’ya yerleşen kardeşler burada babalarının 100. doğumgünü adına herkes için farklı bir deneyim olacak bir yemek düzenlerler.
Film, Danimarka adına En İyi Yabancı Film Oscar’ının da sahibi.

babette-feast

4- Hunt / Onur Savaşı (2012)
Yönetmen: Thomas Vinterberg
Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Vinterberg, Thomas Bo Larsen, Annika Wedderkopp, Alexandra Rapaport
Noel zamanı Danimarka’da küçük bir kasabada, anasınıfında okuttuğu kendi öğrencilerinden biri tarafından haksız cinsel taciz suçlamasına uğrayarak, bir anda toplumdaki saygınlığını kaybedip ve hatta toplum dışına itilen erkek bir öğretmenin hikayesini anlatıyor film.

the-hunt

5- Skammen / Utanç (1968)
Yönetmen: Ingmar Bergman
Oyuncular: Liv Ullmann, Max Von Sydow, Gunnar Björnstrand
Klasik müzik eğitimi almış bir çift, inzivaya çekildikleri bir kasabada savaşın yıkıcılığından bihaber ve uzakta yaşamaktadırlar. Kendi adlarına karar verilerek savaşın içine çekildiklerinde ise kim dost kim düşman ayırt etmek artık çok zordur. Çiftin iftira uğramaları ve cezadan kurtulmak için dost sandıkları albayın kadınla yatmak karşılığında onlara yardım etmesi hayatlarını daha da zorlaştırıyor.
Kadının; ”Bazen her şey bir rüya gibi geliyor. Benim gördüğüm değil de oynamak zorunda olduğum bir başkasının rüyası. Bizi rüyasında gören kişi uyandığında ve utanç duyduğunda ne olacak peki?” sözü de filmi özetliyor bir bakıma.

skammen-0

6- Submarino (2010)
Yönetmen: Thomas Vinterberg
Oyuncular: Jakop Cedergren, Patricia Schumann, Peter Plaugborg
Jonas T. Bengtsson’un aynı adlı romanından uyarlanan filmde, alkolik anneleriyle sefil bir hayat sürmeye çalışan iki küçük kardeşin bir bebek bulup ona bakma çabalarını ama trajik sona engel olunamadığı görüyoruz önce. Daha sonra geleceğe gidiyor ve büyük kardeşin hayatına bakıyoruz. Çocuklukta yaşanan travma atlatılamadığı gibi normal hayata da tutunamıyor iki kardeş.

20110520190302684

7- Fanny and Alexandre / Fanny ve Alexander (1982)
Yönetmen: Ingmar Bergman
Oyuncular: Bertil Guve, Pernilla Allwin, Ewa Fröling
İsveç kenti Uppsala’da yaşayan Alexander ve Fanny mutlu bir aileye sahip iki küçük kardeştir. Babalarının ölümüyle bozulan bu mutlu tablo, annelerinin bir rahiple evlenmesiyle birlikte kabusa döner.

5144_4

8- Let The Right One In / Gir Kanıma (2008)
Yönetmen: Tomas Alfredson
Oyuncular: Lina Leandersson, Kare Hedebrant, Per Ragnar, Ika Nord
Filmin senaryosunu da yazan yazar yazan John Ajvide Lindqvist’in aynı adlı romanından uyarlanan filmde, arkadaşları arasında sürekli alay konusu olan 12 yaşında bir çocuğun bir vampirle olan arkadaşlığı anlatılıyor.

let-the-right-one-in1

9- The Royal Affair / Yasak Aşk (2012)
Yönetmen: Nikolaj Arcel
Oyuncular: Mads Mikkelsen, Alicia Vikander, Mikkel Boe Folsgaard
Akli dengesi pek yerinde olmayan, ülke yönetmek yerine gününü gün eden Danimarka kralı VII. Christian yerine ülkeyi de krala bağlı olan konsey kafasına göre yönetmektedir. Siyasi çıkarlar için İngiltere Prensesi Caroline ile evlendirildiğinde de durum pek değişmez. Bir gün sıradan bir kasaba doktoru kralın gözüne, prensesin ise gönlüne girer ve bu yasak aşk zamanında ülke de aydınlanmaya başlar.

998964b7373ad8e4290d7341d4c3e228

10- The Sacrifice / Kurban (1986)
Yönetmen: Andrey Tarkovsky
Oyuncular: Erland Josephson, Allan Edwall, Susan Fleetwood
Oyuncu, düşünür ve yazar olan bir adam, kendi gibi oyuncu karısı ve iki çocuğuyla şehrin dışında bir hayat sürerken zamanla başlayan teknoloji takıntısı, nüklüer felaket yaşanacağı inancına kadar varır. Gerçeklikle rüyayı karıştırmaya başladığı noktada da aile içinde krizler yaşanmaya başlar.
Film aynı zamanda yönetmen Tarkovski’nin de son filmidir.

0651817109f65541c3f17e7cb271d28d

11- Trollhunter / Troll Avı (2010)
Yönetmen: Andre Ovredal
Oyuncular: Otto Jespersen, Tomas Alf Larsen, Johanna Morck
Norveç ormanlarında çoğalan ayı ölümlerini gizemli bir avcıya bağlayan bir grup öğrenci olayın peşine düşerler. Ancak gizemli avcıyı bulduklarında onun ayıları değil ayıları avlayan bir şeyi yakalamaya çalıştığını anlarlar.

trolljegeren

12- The Girl With The Dragon Tattoo / Ejderha Dövmeli Kız (2009)
Yönetmen: Niels Arden Oplev
Oyuncular: Michael Nyqvist, Noomi Rapece, Ewa Fröling
İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi’nin ilk kitabından aynı isimle uyarlanan filmde, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarırlar ancak bu onları tehlikenin içine çeker.

os%20homens%20que%20nao%20amavam%20as%20mulheres%20-%20suecia

13- Mammoth / Mamut (2009)
Yönetmen: Lukas Moodysson
Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Michelle Williams, Marife Necesito
New York’ta kızları ve kızlarının Filipinli bakıcısı ile yaşayan Elen ve Leo çiftinin hayatı, Leo’nun Tayland’a yaptığı bir seyahat sırasunda aldığı karar ile büyük bir değişime uğrar.

large_biyz0nz0fm8ls3unki5f6bwdijf

Bir de Buna Bakalım

90. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek bir törenle 4 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nin 24 daldaki …

Bir Cevap Yazın