Ana Sayfa » Genel » İçimden Şehirler Geçiyor

İçimden Şehirler Geçiyor

İzlerken fonda akan şehirlere hayran olunan filmler… Filmin, tüm atmosferini o şehirden alması ve sizi orada olmak için harekete geçirmesi… Filmlerin içinden geçen şehirler ya da o şehirlerin içinden sizin geçmeniz…

 

 

 

 

 

Before Sunrise ( 1995-Viyana )

Fransız Celine (Julie Delp ) ve Amerikalı Jesse (Ethan Hawke) bir tren yolculuğunda tanışıyorlar. Ve birlikte bir geceyi sabaha kadar Viyana sokaklarında geçiriyorlar.
” Hayatınızın en romantik anları sadece bir gece sürebilir mi? ”

image

 

Before Sunset ( 2004-Paris )

İlk filmden dokuz yıl sonra kitap tanıtımı için Fransa’ya gelen Jesse yine Celine ile karşılaşıyor. Ancak bu sefer; az zamanları vardır ve Jesse artık evlidir.
” Giden biriyle ya ikinci bir şansın daha olsaydı? ”

image

 

In Bruges ( 2008-Brugge )

İki tetikçinin şehirde görev beklerken turist gibi davranmaları ve görevden önce bir kaosa sürüklenmelerini konu alan film, tarihi şehir görüntüleriyle de mest ediyor.

image

 

The Illusionist ( 2010-Edinburgh )

Sahnesi bir rock grubu tarafından ele geçirilen illüzyonistin, gittiği bir İskoçya kasabasında tanıştığı genç kız ile aralarında gelişen diyaloglar ve kızın onun hayatını sonsuza dek değiştirmesi anlatılıyor. Animasyon şeklinde çekilmiş bir komedi dram filmi.

image

 

Don’t Look Now ( 1973-Venedik )

Şehre, bir kilise restorasyonu için giden İngiliz çiftin başından geçen esrarengiz olayları anlatıyor film. Seyirciyi zorlayan şaşırtıcı imgelerle dolu, ürpertici bir film.

image

 

To Rome With Love ( 2012-Roma )

Roma’nın sayısız köşesinde, eşsiz görüntüler içinde bir grup Amerikalı ve italyanın aşk ve seks arayışı iç içe geçmiş hikayeler üzerinden yansıyor perdeye.

image

 

Barselona, Barselona ( 2008-Barselona )

Amerikalı iki genç kızın tatillerini İspanya’da geçirmeleri ve tanıştıkları evli bir çiftten sonra ilişkilerin karmaşık bir hal alması anlatılıyor filmde.
” Yalnızca gerçekleşmemiş aşklar romantik olur. ”

image

 

Paris’te İki Gün ( 2007-Paris )

Şehrin meydanlarında, pazarlarında, kafelerinde, dar basamaklı evlerinde geçen iki günlük bir tatil ve aşıkların hiç de beklediği gibi geçmeyen zaman. Filmin bir vaadi yok ama şehre bakmak güzel.

image

 

Der Himmel Uber Berlin ( 1987-Berlin )

Çağlar boyunca Berlin şehrinde yaşamış, insanların işitemediği ve görmediği iki melekten birinin ölümsüzlükten bıkıp insanların arasına karışmayı denemesini konu alıyor film. Şiirsel ve fantastik bir filmdir. Rilke’nin şiirlerinden ilham almıştır.

image

 

Angel And Demons ( 2009-Vatikan )

Terör örgütü tarafından işlenmiş gibi görünen bir Cern cinayetinin altından İlluminati örgütünün çıkması ve Vatikan’ın tehlikede olması üzerinden gelişen, temposu yüksek bir macera filmi.

image

 

İyi seyirler!

* Başlık bir Feridun Düzağaç parçasından alıntıdır.

Bir de Buna Bakalım

Atomic Blonde ve Bir Pazartesi Şarkısı

İyi desem iyi değil, kötü desem kötü değil filmlerden biri de Atomic Blonde oldu benim …

Bir Cevap Yazın