Ana Sayfa » Drama » Evrim (Transcendence) 2014

Evrim (Transcendence) 2014

evrimBazı filmleri izlemek için aylarca bekler ve bir an önce gösterime girmesini isteriz. Ancak gösterime girdikten sonra ise her nedense yarın giderim öbür gün giderim diyerek erteleriz.

Johny Depp’in Evrim (Transcendence) filminde de bana bu durum oldu. Filmin geleceği ilk gün sinema salonundaki yerimi almak istediysem de bir türlü olmadı. Daha sonra da film hakkında yapılan eleştirilerin pek iyi olmaması beni biraz soğuttu. Ancak sonunda izledim ve yapılan kötü eleştirileri hakettiğini düşünmüyorum.

Rebecca Hall, Paul Bettany ve Cillian Murphy’nin da yer aldığı oyuncu kadrosunda bir de Morgan Freeman bulunuyor. Yönetmen ise aslında bir sinematograf olan Wally Pfister. İlk yönetmenlik deneyimi olan Pfister’ın başarılı olduğu da söylenebilir. Filmin senaryosunu takip etmek bazı anlarda zorlaşsada yönetmenin pek bir hatası görünmüyor ve akıcılık bozulmuyor.

Yapay zeka kurgusunu en son noktasına kadar geliştirmek isteyen bilim adamlarının bir grup karşıt görüşlü ekip tarafından saldırıya uğramasıyla başlayan filmde aksiyon her dakika yüksek geçmiyor. Hem bilim kurgu hem de dram ve gizem öğeleri barındıran ve farklı konusu ile dikkat çeken Transcendence’a yapılan acımasız eleştirileri hiç de gerçekçi bulamıyorum.

Sonuç olarak karşımızda bir bilim kurgu filmi var. Yani işin içinde gerçek üstü durumların illa ki olacağını gösteren bir kanıt var. “Gerçeğe aykırı”, “böyle bir durum söz konusu olamaz”, “çok saçma” olmuş gibi eleştiriler burada yersiz oluyor. Kurgusal bir senaryoda uzay gemileri ışık hızıyla giderken, bu filmdeki olaylar az bile kalıyor. Hatta gerçek hayat ile içiçe bir kurgu bile var diyebiliriz.

Elbette sinema tarihinin çok önemli filmleri arasında yer almaycak Evrim ancak 2014 yılının izlenmesi gereken filmleri arasında olduğunu söyleyebilirim. Hatta, sizde de benim gibi bilim kurgu filmlerinin ayrı bir yeri varsa mutlaka izlenecekler listesinde bile olabilir.

Imdb puanı bu aralar 6.4 olsa da turkcealtyazı da 7.0 ile ülkemiz izleyicisinden iyi puan almış durumda. Tabiki bu iş yine zevklere ve renklere kalıyor. Ben beğendim ve 7.5 puan veriyorum.

Bir de Buna Bakalım

Dizi Tavsiye: The Romanoffs

Rusya’da 1613-1917 yıllarında hüküm süren, 1917 Rus Devrimi ile devrilen ve sonrasında Bolşevikler tarafından kurşuna …

Bir Cevap Yazın