Ana Sayfa » Genel » Stephen King Uyarlaması En Iyi 10 Korku Filmi

Stephen King Uyarlaması En Iyi 10 Korku Filmi

William Shakespeare’den sonra kitapları sinemaya en fazla uyarlanan yazar Stephen King. Hem popüler olup hem de korku edebiyatına eser verdiği için çok uzun bir süre sanat-edebiyat çevrelerinde  görmezden gelinse de şu anda hak ettiği değeri elinde kat be kat tutuyor.
Profesyonel kariyeri Carrie romanıyla başlayan King’in roman ve öykülerinden uyarlanmış 100’e yakın dizi ve sinema filmi vardır günümüze gelen. Bir çoğu klişe korku filmi olmaktan öte geçemese de bir çoğu da korku sinemasında çığır açacak kadar başarı sağlamıştır.

Aşağıdaki listede yazarın dram, gerilim barındıran eserleri ayrı tutuldu ve liste sadece korku sinemasından hazırlandı.

1- The Shining (1980)

Stephen King ve Stanley Kubrick birlikteliğinde ortaya çıkan bir korku şaheseri olan film, Jack Nicholson’ın muhteşem oyunculuğuyla da yıllardır korku film listelerinin en başında duruyor.
image

2- Carrie (1976)

Parapsikolojik yeteneklerin sınırını kontrol eden yanlış bir genç kız ve rüyaların kabusa dönüşmesi… Yönetmen Brian De Palma için erken dönem bir başyapıttı bu film ve 2013 yılında Kimberly Pierce tarafından yeniden çevrimi yapıldı.

image

3- It (1990)

Kitabı okuyan, filmi izleyen bir dönem gençliğinin palyaçolarla sorunu olmasına yer açan hikayedir. Tamamen insani korkular üzerine yazılmış ve kurgulanmış olduğu için popülerliğini ve ürkütücülüğünü hala koruyor.

image

4- Misery (1990)

Yönetmen Rob Reiner tarafından sinemaya uyarlanan film, King’in en sert romanlarından biri olarak kabul ediliyor. Bir yazarın, psikopat bir hayranı tarafından alıkonulup, onun istediği tarzda bir kitap yazmaya zorlanmasını anlatıyor.

image

5- Pet Sematary (1989)

Ölenleri gömdüğümüzde tekrar geri geldikleri bir mezarlık düşünün. Ama gelen sadece aynı beden; peki ya ruhlar?

image

6- Christine (1983)

Yönetmenliğini John Carpenter’ın yaptığı filmde “Christine” adındaki bir otomobilin sahibi üzerindeki etki anlatılıyor. Ya da bir kadın intikam alırsa nasıl alırın mekanik hali gibi…

image

7- Secret Window (2004)

David Koepp, Stephen King ve Johnny Depp ile birlikte ortaya çıkan, son derece eli yüzü düzgün bir gerilim filmi. Yazamama sendromu ile başa çıkmaya çalışan bir yazarın kapısına dayanan gizemli bir adam tarafından hikayesini çalmakla suçlanması ve devamında başlayan kedi-fare oyunu anlatılıyor.

image

8- Storm of The Century (1999)

King’in ütopik dünyalarından biri olan Little Tall Adası’nda yoğun kar yağışı ve fırtınayla baş etmeye çalışan halk aynı zamanda bir şeytandan da kendini korumaya çalışıyor. Yoğun. Eyalım ve sınırları olmayan mekan, izleyiciye klostrofobik hisler birakıyor.
” Cehennem tekerrürden ibarettir. ”

image

9- The Mist (2007)

Kasabaya çöken sis ve mahsur kalan insanların ortaya çıkan en ilkel yanlarının, sislerin içindeki yaratıklardan daha korkunç olması… Final özellikle filmin geneli için oldukça iyi.

image

10- Cujo (1983)

Kuduz bir St. Bernard köpeğinin, arabalarında mahsur kalan anne oğula yaşattığı dehşet dolu saatler anlatılıyor filmde.

image

Bonus olarak; Dreamcatcher (2003), Rose Red (2002), 1408 (2007), The Dead Zone (1983)

Iyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Time Dergisi’ne Göre 2018’in En İyi ve En Kötü Filmleri

Yılın son ayı gelip çatınca, en iyiler ve en kötüler de birer birer liste halinde …

4 yorum

 1. Emrah Yıldız

  Bu listeden sonra ustaya saygı demekten başka bir çare kalmıyor.

 2. Emrah Yıldız

  küçük de bir not

  The Shining Play.com sitesinde yapılan ankette en çok korkulan film olmuş
  10 binden fazla kişinin oylarıyla, ‘The Shining’, ‘The Exorcist’ ve ‘Nightmare on Elm Street’ filmleri ilk üç sıraya yerleşmiş.

 3. Kaç kere izlersen izle, yine seni yine beni aynı yerlerde korkutacak tek film! (;

 4. Seda yildiz hanim ben burak kendimi tanitiyim korku filmleri siz erkekler icin yapildi diyiyorsunuzya yanlis encok bayanlar izliyor o filmleri eskidendi o bayanlarin izlediği filmler simdi hayatta heycan ariyor yani bayanlar ve bu filmleri seciyorlar iyi gunler derim not nutfen erkeklere boyle seyler demeden siz bayanlar kendinizide katin bu ise okey 🙂

Bir Cevap Yazın