Ana Sayfa » Gerilim » Dizi Tavsiye: The Fall

Dizi Tavsiye: The Fall

Belfast, Kuzey İrlanda’da geçen mini bir İngiliz dizisi The Fall. Şimdiye kadar iki sezon yayınlanan dizi, ikinci sezonun 6. bölümünde final yapmaya hazırlanırken üçüncü sezon onayını aldı. 2016 yılında çekilip yayınlanması bekleniyor.

Dizinin başrollerinde X-Files dizisinde Scully olarak tanıyıp sevdiğimiz Gillian Anderson ile Once Upun A Time dizisi ve Grinin Elli Tonu filmlerinden hatırlayacağınız Jamie Dornan var.

Psikolojik gerilim ağırlıklı polisiye bir dizi olan The Fall oldukça gerçekçi karakterler yaratılarak ustalıkla kurgulanmış bir seri katil hikayesi üzerinden ilerliyor. Kariyer sahibi ve yalnız yaşayan kadınların bir bir öldürülmesi ile Belfast polisi olay dosyasını seri katil incelemesine çeviriyor ve yardım için İngiltere’den dedektif Stella Gibson (Gillian Anderson) çağırılıyor. Kendisi de cinayete kurban giden kadınlar gibi kariyer sahibi ve yalnız olan Stella, dosyaya tecrübeli yaklaşımı ile kısa sürede hızlı bir çözüm yoluna giriyor. Bu arada cinayetler de evli, iki çocuk babası, oldukça yakışıklı bir psikolojik danışman olan Paul Spector (Jamie Dornan) tarafından işleniyor. Spector öldürdüğü her kadından ona ait bir hediye alarak cinayet ritüelini tamamlıyor. Stella’nın olayın çözümüne iyice yaklaştığını gördüğünde ise panikleyerek hatalar yapmaya başlıyor.

3620413-low_res-the-fall

Dizide katilin daha ilk bölümden ortaya çıkması bir handikap olarak görülse de senaryo katille birlikte ilerleyebilecek kadar iyi kotarılmış. Yansıtılan gizem ve merak duygusu hiç düşürülmüyor. İzlerken sürekli iyi-kötü ve doğru-yanlış üzerinden sorgulama yaparken buluyorsunuz kendinizi. Katil olduğunu bildiğiniz birisi, aile hayatına gösterdiği muazzam önem ile sizi etkiliyor ya da iyilerin tarafındaki dedektifin kuralsız tavırları, yanlıştan dönmeyen ukala halleri sizi çıldırtabiliyor. Alt metinde işlenen; her kötülüğün mutlaka bir nedene dayandığı mesajı da pek tabi oldukça öznel bir karara bırakılıyor.

Kuzey İrlanda’nın puslu atmosferi, oyunculuklar ve mükemmel aksanlar ile birleşip zevkle izlenen bir dizi olmuş The Fall. Dizideki bir çok diyalog da akılda kalacak kadar etkili kaleme alınmış. The Killing, Dexter, True Dedective gibi dizileri sevdiyseniz mutlaka bu diziye de bir şans verin derim.

Bir de Buna Bakalım

La Casa De Papel 19 Temmuz’da Ekranlara Dönüyor

Alex Pina’nın yaratıcısı olduğu İspanyol dizisi , Netflix bünyesine dahil olmasıyla birlikte bir anda tüm …

Bir Cevap Yazın