Çarşamba , 16 Haziran 2021
Ana Sayfa » Drama » Dizi Tavsiye: Olive Kitteridge

Dizi Tavsiye: Olive Kitteridge

Efsane HBO’dan bir efsane dizi daha, diye kurulan cümle gönül rahatlığıyla kurulmuş bir cümledir sanıyorum.

Yazıya konu olan Olive Kitteridge 4 bölümlük bir mini dizi. Ve yahut 4 saatlik bir başyapıt. Elizabeth Strout’un 2009 yılında yazdığı, Pulitzer ödüllü ve 13 kısa hikayeden oluşan romanından uyarlanmış. Kamera arkasında Lisa Cholodenko, senaryonun ardında ise Emmy ödüllü Jane Anderson var.

Dizi, diziye adını veren karakter Olive ve onun hayatı çevresinde gelişiyor. Ailesi, arkadaşları, yaşadığı kasabanın sakinleri derken hikaye oldukça katmanlı bir hal alıyor. Buna bir de sıradışı olayların oldukça normal karşılandığı bir kasaba eklediğimizde hikaye tam anlamıyla şekilleniyor.

image

Yaratılan Olive Kitteridge karakteri kolay rastlanmayan şekilde başarılı bir karakter. Frances McDormand tabir yerindeyse döktürüyor. Diğer rollerde izlediğimiz; Richard Jenkins, Ken Cheeseman, Ann Dowd, Peter Mullan, Bill Murray, Rosemarie Dewitt gibi ünlü isimler de McDormand’dan hiç aşağı değil. Kurguyu ve oyunculukları hayranlıkla izlerken hangisini daha çok seveceğinize karar veremiyorsunuz, zaman geçiyor.

Dizi; evlilik, hayat, ölüm, aile kavramı üzerine çok beylik laflar ediyor. Aslında oldukça can yakacak çoğu cümle öyle yerli yerinde öyle ince ince dokunuyor ki ; duymak ve düşünmek iyi geliyor insana.

image

Televizyon tarihinin armağanlarından biri olduğunu düşündüğüm bu diziyi göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Netflix’in İkinci Türk Dizisi Hamlesi Beren Saat’li Atiye Oldu

Hakan: Muhafız ile ilgili başarıdan memnun olan Netflix , ikinci bir Türk dizisini daha ekranlara …

Bir Cevap Yazın