Ana Sayfa » Drama » Dizi Tavsiye: Feud

Dizi Tavsiye: Feud

Glee, Nip/Tuck, American Horror Story gibi dizilerle gönlümüzde taht kuran yazar, yönetmen ve yapımcı Ryan Murphy’in son bombası Feud Mart ayında FX kanalında yayınlanmaya başladı. Bir antoloji serisi olarak başlayan ve tarihteki ünlü çekişmeleri, nefret ilişkilerini ele alacak olan dizi projesinin ilk sezonu Feud: Bette and Joan adıyla ve 8 bölüm olarak çekildi. İkinci sezon onayı da alınan dizi için ikinci sezon konusu da Prens Charles ve Prenses Diana olarak belirlendi.

1962 yılında yazar Henry Farrell’in aynı adlı kitabından Joan Crawford’un arzusu üzerine çekilen What Ever Happened Baby Jane? / Jane Bebeğe Ne Oldu? filminin çekimleri sırasında Crawford ve Bette Davis arasında yaşanan gerilimli ilişkiyi, çekim sürecini ve sonrasını anlatan dizide; Jessica Lange Crawford, Susan Sarandon ise Davis rolüyle karşımıza çıkıyorlar.
İki aktristin de kelimenin tam anlamıyla oyunculuk dersi verdiği dizide; Jackie Hoffman, Alfred Molina, Stanley Tucci, Alison Wright, Sarah Paulson, Catherine Zeta-Jones gibi yıldız bir oyuncu kadrosu yer alıyor.

Kariyerlerini yeniden canlandırma telaşında olan, bunun yanı sıra 60’lı yıllarda Hollywood’da kadın oyuncu olmanın ve bir de yaşlanmanın etkileriyle uğraşan iki aktrist, 5 dalda Oscar adaylığı alan ve kült filmler kategorisinde yer alan gerilim türündeki filmin çekimleri sırasında yaşadıkları husumet ile de ayrı bir gerilim fırtınası yaşatmışlardır herkese. Aralarındaki rekabet öyle ateşlidir ki; bir sahnede Davis Crawford’a atması gereken tekmeyi o denli sert atar ki bu Crawford’a 6 dikişe mal olur. Bir başka sahnede ise Crawford kendisini taşıyacak olan Davis’e zorluk olması için ceplerine taş doldurur ve Davis’in belini sakatlamasına yol açar. (Jackie Hoffman’ın canlandırdığı hizmetçi Mamacita’ya ve onun kişisel gelişim uzmanlığına da ayrıca dikkat edin.)

Sinema sektöründeki tüm ışıltılı hale ve bunu yanında ego savaşlarına da şahit olduğumuz dizinin senaryosu, yazar Shaun Considine’ın 1989 yılında yayınladığı Bette and Joan: The Divine Feud adlı kitaptan uyarlanmış.

Dizi tabiri caizse cuk diye oturmuş bir oyuncu kadrosunun yanında mizahi senaryosu, dönem ruhunu çok iyi yansıtan kostümleri, makyajları, dekorları ve jeneriği ile de baştan sona sağlam bir proje. Bu yıl Golden Globe ve Emmy ödüllerinin de tozunu attıracak gibi görünüyor.

Bir de Buna Bakalım

Nostaljik Bir Dönüş : Taş Devri

Bir Hanna Barbera klasiği olan ve 1960-1966 yılları arasında televizyonda çizgi film olarak yayınlanmış , …

Bir Cevap Yazın