Ana Sayfa » Drama » Distopik Bir Huzursuzluk: The Lobster

Distopik Bir Huzursuzluk: The Lobster

Yorgos Lanthimos, sinemanın son dönem genç yeteneklerinden biri. Yunan asıllı yönetmenin her ne kadar rahatsız edici olsa da; kendine özgü, orijinal bir sinema dili var. Senaryolarında uç metinler kullanmayı, düşündürmeyi, huzursuz etmeyi severken; seks ve şiddet konularında sınır kullanmayı sevmiyor.
Son filmi The Lobster yeni gösterime girmişken; önceki filmlerinden Kynodontas / Köpek Dişi ve Alpeis / Alpler, filmi izlemek için yeterli referans oluyor.

yorgos

Lanthimos bu filmde ilk kez dünyaca ünlü oyuncularla çalışıyor. Roger Ashton-Griffiths, Jessica Barden, Colin Farrell, James Finnegan, Rachel Weisz, Lea Seydoux gibi. Senaryoda da yine kendi imzası var.

The_Lobster_2015_Element_1_788_525

Lanthimos bu sefer bizi uzak olmayan, alternatif bir geleceğe götürüp, distopik bir öykü anlatıyor. Yalnız olan, ilişki kuramayan insanların tutuklandığı bir toplum düzenini… Tutuklanan insanların 45 gün içinde kendileriyle eşleşen kişilerle mecburi bir ilişki kurmak zorunda bırakılmalarını… Ve başladıkları ilişkiyi sürdüremezlerse, düzen tarafından kendi seçtikleri bir hayvana dönüştürülmelerini…

lobb

Yorgos Lanthimos, toplumun bireylere evlenmek, bekar olmak, birliktelik yaşamak gibi konular üzerinden -çağ ne kadar ilerlerse ilerlesin- hep aynı, değişmez baskıyı yaptığını anlatmaya çalışıyor. Ki bunu; iyi kurgulanmış bir senaryoya bir miktar da kara mizah ekleyerek çok da iyi anlatıyor.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Cevap Yazın