Ana Sayfa » Drama » Derviş Zaim’in Rüya’sı Önce Adana’da Sonra Vizyonda

Derviş Zaim’in Rüya’sı Önce Adana’da Sonra Vizyonda

Yönetmen Derviş Zaim’in 9. uzun metrajlı filmi olan Rüya önce 23. Adana Film Festivali’nde izleyici ile buluşacak, vizyon tarihi ise festival sonrasında belirlenecek. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen basın toplantısında konuşan Zaim; filmin çekim sürecinin oldukça zorlu ve uzun olduğunu, çekimlerin 1 yıl önce tamamlanmasına rağmen filmin üzerinde uğraştıklarını söyledi.

Zaim bu filmde Türk sinemasında az işlenen mimari konusunu ele alıyor. Özellikle de mimarinin doğa ile olan ilişkisi üzerinden ve merkezine aldığı ve 4 ayrı karakter tarafından canlandırılan bir kadın mimar üzerinden yürütüyor filmi.  Varoşlardaki baştan sağma toplu konut projeleri, bir cami inşaatı, bu inşaatta olan bir yıkım sonucu olaya karışan polisler, bir suç hikayesi ve yıkım sonrası camiye sığınan kadın mimar…

cami

Anadolu coğrafyasının kültür ve tarihinden yararlanan film geleneksel Bizans ve Osmanlı mimarisini filmin anlatı yapısını kurmak için kullanıyor. Ayrıca kadın mimarın camiye sığınma durumu da Yedi Uyurlar Menkıbesi’ni yorumluyor filmin içinde.

Filmde başrolleri; Gizem Erdem, Ebru Helvacıoğlu, Dilşat Bozyiğit, Gizem Akman, Mehmet Ali Nuroğlu, Enis Arıkan, Murat Karasu ve İbrahim Selim, Osman Alkaş, Ayşe Lebriz, Murat Kılıç, Atılay Uluışık paylaşıyor.

 

Bir de Buna Bakalım

Natalie Portman’lı Lucy in The Sky’dan İlk Fragman

Fargo dizisinden hatırlayacağınız Noah Hawley‘nin ilk uzun metraj projesi olan Lucy in The Sky için …

Bir Cevap Yazın