Ana Sayfa » Drama » Çocukluk (Boyhood) 2014 Film Yorumu

Çocukluk (Boyhood) 2014 Film Yorumu

Dram filmlerini izlemeyi seviyorsanız bu film tam size göre. Ama eğer dram filmi seyretmek sizin favoriniz değil ise bu filme pek de dayanabileceğinizi sanmıyorum. Çünkü “Çocukluk” tam iki saat kırkbeş dakika süren ve hiçbir zaman temposu artmayan bir film.

boyhood

Peki neden bu film çok yüksek bir oy oranına sahip diyebilirsiniz haklı olarak. Çünkü dört ana karakter ile tam 13 yıl boyunca çekilen bir film. Bir çocuğun 5 yaşından 18 yaşına kadar olan hayatını tam da yaşlarında gösteriyor.

Tüm karakterler filmle beraber büyüyor ve yaşlanıyor. Filmin özelliğini bilmeden izleyenler için ilk bir saat çok zor geçebilir ancak durum anlaşılınca izlemesi biraz daha zevkli hale geliyor.

boyhood2

Ana karakterimiz olan Mason rolünde Ellar Coltrane’i izliyoruz. Filmin sonunda da kendisini çok iyi tanımış oluyoruz elbette. Anne rolünde Patricia Arquette, Baba rolünde Ethan Hawke ve abla rolünde ise Lorelei Linklater bulunuyor. Tabi Mason ile beraber annesi babası ve ablasının da büyümelerini izliyoruz.

boyhood3

Filmin ana konusunda aslında modern donemin çarpık ebeveyn ilişkilerinin çocukların psikolojilerini nasıl etkilediği anlatılıyor. Bu aslında çoğumuzun çocukken yaşadığı durumlara çok benzediği için film bayağı bir hal alabiliyor. Ancak tüm karakterlerin büyüyecek düşüncesi ile filmi izlemeye devam ediyoruz.

Pek fazla dram seven bir izleyici değilim ve bu yüzden film gerçekleri söylemek gerekirse bana sıkıcı geldi. Yalnız filmin sonunu getirince insanda ilginç bir tat bırakıyor. Çok fazla anlatılamayacak bir duygu. Hayat aslında bu kadar ve sanki bize herşey sizin elinizde, hayatınızı biraz değişterebilecek tek kişi sizsiniz hissi veriyor. Belki de ben böyle anladım…

Bir de Buna Bakalım

True Detective 3. Sezon Fragmanı

Büyük yankı uyandıran ilk sezondan sonra ikinci sezonu beklentiyi karşılayamayan True Detective üçüncü sezonu ile …

Bir Yorum

  1. Marka reklamları ve propaganda kısmı ağır basmasa güzel film aslında.

Bir Cevap Yazın