Ana Sayfa » Genel » Cannes 2016 Ödülleri

Cannes 2016 Ödülleri

Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Yönetmen George Miller başkanlığında olan jüride Macar yönetmen Laszlo Nemes, Fransız yönetmen Arnaud Desplechin, İtalyan yönetmen Valeria Golino, ABD’li aktris Kirsten Dunst, Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen, Kanadalı aktör Donald Sutherland, Fransız aktris Vanessa Paradis ve İranlı yapımcı Katayoon Shahabi yer alıyordu.

Büyük ödül olan Altın Palmiye, İngiliz yönetmen Ken Loach’ın sistemi eleştiren filmi “I, Daniel Blake”e verildi. Loach, 2006 yılında da “The Wind That Shakes the Barley” isimli filmiyle aynı ödülü almıştı. Böylelikle de Altın Palmiye’yi iki kez kazanan 9. yönetmen oldu.

ken

Başkanlığını yönetmen George Miller’in yaptığı jüri tarafından, Büyük Ödül (bir nevi ikincilik) Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın “Juste La Fin Du Monde (It’s Only the End of the World)” isimli filmine, Jüri Özel Ödülü (üçüncülük) ise İngiliz yönetmen Andrea Arnold’un “American Honey” filmine gitti.

its-only-the-end-of-the-world-poster

honey

En İyi Senaryo Ödülü’nü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin “Forushande (The Salesman)” isimli filmi alırken, filmdeki rolüyle Shahab Hosseini de En İyi Erkek Oyuncu oldu.

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ise Filipinli yönetmen Brilliante Mendoza’nın “Ma Rosa” filmindeki rolüyle Jaclyn Jose aldı.

Bu yıl En İyi Yönetmen Ödülü’nü “Graduation” isimli filmi ile Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu ve “Personal Shopper” filmiyle Fransalı yönetmen Olivier Assayas paylaştı.

Altın Palmiye Onur Ödülü ise Fransız aktör Jean-Pierre Leaud’e verildi. Leaud, Fransız Yeni Dalga akımının kurucularından François Truffaut’un filmlerindeki Antoine Doinel karakteriyle ünlenmiş ve pek çok filmde rol almıştır.

onur

Bir de Buna Bakalım

Sürprizsiz Bir Oscar Gecesi (2019)

Bu yıl 91. kez düzenlenen tören ile sahiplerine ulaşan Oscar Ödülleri, sürprizsiz kazananları ve 30 …

Bir Cevap Yazın