Ana Sayfa » Belgesel » Anadolu’nun Kayıp Şarkıları

Anadolu’nun Kayıp Şarkıları

Hep söylediğimiz dilimizden düşürmediğimiz bir sözdür Anadolu insanın çeşitliliği , bir mozaiktir deriz Anadolu için. Anadolu’nun kayıp şarkıları belgeseli de bu mozaiğin ufak parçasını gözler önüne sermek için yola çıkmış.

Projenin yaratıcısı Nezih Ünen 7  yıl boyunca süren çalışmayla Anadoluyu gezerek birbirinden farklı kültürlerin müziklerine ulaşmayı başarmış. Anadolu şarkılarıyla modern müziği birleştirerek farklı bir ezgi yakalamak istemiş.

Bence bu modernleştirme çabası çok başarılı olmasa da yönetmenin yapmaya çalıştığı farklı ezgilere ulaşmamız belgeseli izlenir kılıyor.

Şarkıların hikayesini anlatmamayı tercih etmesi ise belgeseli daha çok bir müzikal havasına sokmuş. Film boyunca birbirinden farklı müzikleri arda arda dinlemekten bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

Yine de bu naif ve yararlı projeyi kutluyorum. Umarım daha iyileri için bir yol gösterici olur.

Bir de Buna Bakalım

Dizi Tavsiye: Marcella

The Bridge / Bron-Broen dizisinin yaratıcısı Hans Rosenfeldt’in yazarlık, yönetmenlik ve yapımcılık olarak elinden çıkan …

Bir Yorum

  1. Belgesel değil de ard arda gelen müzik videoları izliyormuş hissi belki de bilerek yaratıldı. Ne acı ki; belgesel ile yakalanabilecek kitlenin azlığı buna neden olmus olabilir.
    Yazı, guzel bir hatırlatma olmus.

Bir Cevap Yazın