Ana Sayfa » Genel » 80’li Yıllara Damga Vuran Gençlik Filmleri

80’li Yıllara Damga Vuran Gençlik Filmleri

80’lerde çocukluk ve gençlik geçiren nesildenseniz ne şanslısınız! Kendine has ruhu olan çok önemli bir dönemdi. Müzikte, sinemada, modada pek çok akıma öncülük etti 80’ler. İtiraf edeyim -belki de pek çoğunuz gibi- 90’lar gelse de rüştümü ispat edeyim havasındaydım da; hiç de bir numara olmadığını hatta dönem olarak pek çok şeyin bulanmaya başladığını görünce de geriye dönmek için artık çok geçti.
O yıllar için, dönemin havasını birebir yansıtan pek çok kült film kaldı geriye. Şimdinin orta yaşlı ya da hatta yaşlı pek çok aktrist ve aktörünün sinemaya adım attığı, gençlik filmleri de tabi ki unutulmazlar arasında.
İzlemedikleriniz varsa aşağıdaki filmler tavsiyemdir. İyi seyirler!

1- St. Elmo’s Fire / Gençlik Ateşi (1985)
Joel Schumacher’in yönettiği filmin başrollerinde; Demi Moore, Rob Lowe, Judd Nelson, Andie McDowell gibi isimler var. Georgetown Üniversitesi’nden mezun olan bir grup arkadaşın, yeni ve gerçek hayata adapte olmaya çalışmaları anlatılıyor.

fire

2- The Outsiders / Dışlanmışlar (1983)
Filmi ünlü yönetmen Francis Ford Coppola yönetiyor. Kızlar için tam bir rüya kadroya sahip olan filmde; Tom Cruise, Patrick Swayze, Matt Dillon, Rob Lowe, C. Thomas Howell ve Emilio Estevez var.
Film, S. E. Hinton’ın aynı adlı kitabından uyarlama. 60’larda Amerika’da küçük bir kasabada zengin ve yoksul ailelerin çocuklarından oluşan iki ayrı çete arasındaki şiddet, aşk ve dostluk olayları anlatılıyor.

Outsidersposter

3- Fast Times in Ridgemont High / Ridgemon Lisesinde Hızlı Günler (1982)
Senaryosunu Cameron Crowe’un yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Amy Heckerling var. Başrollerde ise Sean Penn, Nicholas Cage, Forest Wittaker, Jennifer Jason Leigh, Eric Stoltz var.
Lisede öğrenim gören bir grup öğrencinin karşılaştığı yeni tecrübeler ve gündelik hayatlarında yaşadıkları sıradan olaylar üzerinden ilerleyen film, Güney Kaliforniya’daki bir lisede geçiyor. Sanırım Sean Penn bu filmden sonra bir daha o arızalı, cool duruşunu hiç bozmadı.

fast

4- Pretty in Pink / Pembe Güzellik (1986)
80’li yılların önemli sinemacılarından John Hughes tarafından senaryosu yazılan filmin yönetmeni ise Howard Deutch. Molly Ringwald, John Cryer, James Spader ve Andrew McCarthy de filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler.
Fakir kız – zengin oğlan aşkı üzerinde şekillenen modern bir Cindrella hikayesi olan filmin soundtrack albümü de ayrıca çok başarılıdır.

pink

5- The Lost Boys / Kayıp Çocuklar (1987)
Joel Schumacher’in yönettiği filmin kadrosunda Jason Patric, Jami Gertz, Kiefer Sutherland, Corey Feldman, Barnard Hughes gibi isimler buluşuyor.
80’lerin vampir temalı filmlerinden biri olan Lost Boys, vahşet barındırmayan başarılı bir gençlik filmi. Küçük bir kasabaya yeni taşınan anne ve iki çocuğuna musallat olan vampirlerin hikayesi anlatılıyor. Sutherland filmdeki karizmatik vampir haliyle de hem sinemada hem de kızların gönlünde iyi bir çıkış yapıyor.

Lost_boys

 

Bir de Buna Bakalım

Sürprizsiz Bir Oscar Gecesi (2019)

Bu yıl 91. kez düzenlenen tören ile sahiplerine ulaşan Oscar Ödülleri, sürprizsiz kazananları ve 30 …

Bir Cevap Yazın