Ana Sayfa » Aksiyon » 47 Ronin (2013)

47 Ronin (2013)

Toplum kendi dinamiklerini yaratan büyük bir organizma mıdır cidden? Yoksa istenildiği gibi güdümlenebilen bir tüketici bütün mü? Eğer öyle ise; erk sahipleri büyük devinimler ile organizmanın yeniden şekillenmesine neden olur mu yoksa asıl büyük değişimi sağlayan toplumun kendi dinamikleri midir? Hayatımıza yön veren seçimlerimiz, ideolojik, çevresel koşullar ya da koşullandırmalar mıdır?

Onaylayalım ya da onaylamayalım dünya kültürlerini, yaşam biçimimizi, alışkanlık ve ihtiyaçlarımızı; teknolojik yenilikler, iletişim araçları reklamlar ve dayatmalar ile yöneten “sosyoloji mühendisliği” diye sanal bir gerçeklik var. Tanrılar katındaki bu mühendisler kitlelerin beğeni ve zevklerini istedikleri gibi şekillendirilirken kültür ve sanatın gücünden elbette ki fazlasıyla yararlanıyorlar.

Son yüzyılda hayatımıza giren sinema özellikle yüzyılın son çeyreğinde insanlar için kolay erişilebilen eğlence aracı olmuş, aynı kahramanlara hayran olunan aynı tepkileri veren aynı sosyal endişeyi taşıyan toplum mimarisinin gelişmesinde katkı sağlamıştır. Nihayetinde artık içindeki dönemin sosyal politik ekonomik duygusal ihtiyaçlarına yön veren güçlü bir anahtar olmuştur.

İşte bu anahtar, yapımcılara büyük pastayı istedikleri meyve ile süsleme lüksünü vermiştir. Cılız sesleri ile var olmaya çalışan “bağımsız sinema” direnişini saymazsak tabi.(Tamda bu noktada toplumun şekillenmesine yön veren toplumun kendisi midir sorusunun yanıtını buluyoruz sanırım)

90’lı yılların sonlarından itibaren sinema endüstrisinin büyük yapımcılarının bize uygun gördüğü filmler tarihi figürlerden alınmış hikâyeler olmaya başlamıştır. Bu planlama ile ortaya Cesur Yürek, Gladyatör, Büyük İskender, Son Samuray gibi yapımlar çıkmıştır. Teknolojininde 2000’li yılların özellikle ikinci yarısından sonra iyice sinema sektörünün içine girmesi ile tarihi hikâyeler fantastik kurgulara 3G teknolojilerine yerini bırakmaya başlamıştır. Yüzüklerin Efendisi, Avatar, Hobit, Açlık Oyunları aklıma ilk gelen örnekler.

47 Ronin’de aynı akımın devamı bir yapım. Liderleri öldürüldükten sonra sürgün edinen 47 samurayın intikam yemini ve onur mücadelesini bize anlatıyor. Hayatlarından bile üstün tuttukları onurlarını geri almak isteyen Samuraylar geri dönüşü olmayan bir yola çıkarak artık birer ronin (lidersiz samuraylara ronin denilmekte) haline geliyorlar.

Filmde 47 Ronin’e geçmişi hakkında çok detay verilmeyen melez Kai (Keanu Reeves) eşlik ediyor. Kai önceleri kabul görmediği sürgün roninler arasında daha sonraları yol gösterici kahramana dönüşüyor. Film boyunca fantastik yaratıklara, büyücülere karşı mücadele eden kahramanlarımızın hikâyesinin nasıl sonuçlandığını filmi izleyerek öğrenebilirsiniz

Bir Samuray hikâyesi olması ve bu hikâyenin ruhuma derinden dokunması nedeni ile olumsuzlukları görmekte zorlandığım filmde üzülerek belirtmeliyim ki keşke olmasaydı dediğimiz sahnelerde var. Öyle kareler var ki; bu sahneyi hatırlıyorum dedirtiyor izleyiciye. Kopyalanmış demek ağır olur ama hepimizin bildiği filmlerin kolajlanarak karşımıza çıkarıldığı fantastik sahneler göze çarpıyor maalesef.

Film boyunca az da olsa hissedilen bu “esinlenme” duygusunun asla izleyicide tekrara düşmüşler hissiyatı yaratmadığını da söylemek isterim.Kaldı ki fantastik filmlerde alışık olduğumuz kanlı savaş sahnelerine 47 Ronin’de rastlamamamız yönetmen Carl Rinsch’in bize bildiğiniz ezberlerin dışına çıkıyorum mesajını oldukça net veriyor. Ayrıca Rinsch, samuray felsefesinin dengeli dingin öğretilerini film boyunca işleyerek öfke ve intikam duygusunu disiplin ve gurur örgüsüyle yenebileceğimiz mesajını alt metinlerle bize taşıyor.

Gelelim Keanu Reeves’e. Bence film aktörün Matrix’ten sonraki en iyi performansı olmuş. Gerçekte de Çin – Amerikan karışımı bir melez olan Reeves, Kai rolünde doğal kodlarınında etkisi ile oldukça başarılı bir melez performansı sergilemiş.

Kendimi yakın bulduğum Japon kültüründen mi yoksa “80’lerde çocuk olmak” listelerinde hep karşımıza çıkan TRT’nin efsane dizisi “Shogun”un bilinçaltımda yarattığı etkiden mi bilemiyorum 47 Ronin’i çok ama çok beğenerek izledim. Film bize 18. yüzyıl Japonyasının temelinde ahlak, onur ve cesaret imgelerini barındıran samuray felsefesini başarıyla anlatıyor.Keyif alınabilecek bir iki saat için film fazlasıyla izlenmeyi hak ediyor.

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

6 yorum

  1. M. Deniz Akgül

    Bu yazıyı okuduktan sonra filmi çok daha fazla merak ettim, eline sağlık cok guzel bir eleştiri

  2. Geçişleri ve bütünlüğü cok iyi bir yazı olmus. Var ol Bülent.

  3. Bülent Bey Mukemmel bir yazı olmuş! Filmi izlemeye gideceklerin iki saatlik sure içerisinde nasıl bir yolculuga çıkacaklarını, bu yolculukta nelere dikkat etmeleri gerektiğini, hangi degerlere sarilacaklarini güzelce yazmışsınız. Tebrikler !

  4. Yazıyı okuyunca filmi izlemek için türlü yollar denedim ama henüz başaramadım:( Anlatım dili süper ! Bu yazıdan sonra izlemeye karar verdim:)

  5. Abi döktürmüşsün :)) banada izlemek düşer:)) mutlu noellerr:)))

  6. Son zamanlarda okuduğum en güzel film yorumlaması.

Bir Cevap Yazın