Ana Sayfa » Genel » 35. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni

35. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 35. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan ve Cem Davran’ın sunuculuğunu yaptığı bir törenle sahiplerini buldu.

toz

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri’ne bu yıl beş değerli sanatçı layık görüldü. Jeyan Ayral Tözüm, Şeraffettin Gür, Suzan Avcı, Ülkü Erakalın ve Perran Kutman ödülü alan sanatçılardı.

Yönettiği 80’e yakın film, 1960’ta kurduğu Erler Film’de yapımcılığını üstlendiği çok sayıda TV ve sinema filminin yanı sıra kurduğu Sinema Müzesi’yle Türkiye’de sinemacılığın en önemli isimlerinden biri olan Türker İnanoğlu da meslek hayatının 60. yılında sinemamıza katkılarından dolayı Festival tarafından ödüllendirildi.

Jüri başkanlığını Oscar ödüllü Ida filminin yapımcısı Ewa Puszczyńska’nın üstlendiği Altın Lale Uluslararası Yarışma Bölümü’nde Meksikalı yönetmen Rodrigo Plá’nın Bin Başlı Canavar adlı filmi ödüle layık görüldü.

bin

Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü’nü ise İngiliz yönetmen Brady Corbet’in Bir Liderin Çocukluğu adlı filmi kazandı.

lider

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için bu yıl yapımı 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarıştı. Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Müjde Ar’ın başkanlığını yaptığı jürinin En İyi Film seçimi Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi oldu.

bez2

En İyi Yönetmen dalında Altın Lale, Kalandar Soğuğu filmiyle Mustafa Kara’ya verildi.

kalandar_sogugu_afis_02_22054519174_width300

Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü Barış Kaya ve Soner Caner’in Rauf adlı filmi kazandı.

rauf

Toz Bezi ayrıca En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alırken; En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Kurgu ödülleri de Kalandar Soğuğu filmlerine gitti. En İyi Özgün Müzik Ödülü’nün sahibi de Tarla filmiyle Doğan Duru oldu.

Bir de Buna Bakalım

Sürprizsiz Bir Oscar Gecesi (2019)

Bu yıl 91. kez düzenlenen tören ile sahiplerine ulaşan Oscar Ödülleri, sürprizsiz kazananları ve 30 …

Bir Cevap Yazın