Ana Sayfa » Macera » 300: Bir İmparatorluğun Yükselişi (300: Rise of an Empire) 2014

300: Bir İmparatorluğun Yükselişi (300: Rise of an Empire) 2014

300rise2006 yılı vizyonunda uzun süre kalarak epik sinemaseverlerinin beğenisini kazanan “300 Spartalı” nın devam filmi “300: Bir İmparatorluğun Yükselişi” uzun bir süredir sinemalarda gösterilmeye devam ediyor.

Frank Miller’ın “Xerxes” isimli çizgi romanından uyarlanan“300: Bir İmparatorluğun Yükselişi” çizgi dizisiye sağdık kalarak Kral Leonidas ve Tanrı Kral Xerxes’in savaşını bu kez özgür yunanistan ve pers donanmalarının amansız mücadelesine odaklayarak denizlere taşıyor.

Hikâye; Xerxes (Rodrigo Santoro)’in babası gözleri önünde yunanlı Themistocles (Sullivan Stapleton) tarafından öldürülmesi ile başlıyor ve Xerxes’i öldürmeyen Themistocles, yıllar sonra Xerxes’in intikam için Yunanistanı ele geçirme planı ile devam ediyor. Bu savaşta Xerxes’e savaşçı kadın Artemisia (Eva Green) eşlik ediyor. Artemisia sıradan biri değildir; çocukluğunda yunanlı askerlerin yaşattığı acılar yüzünden kendi ırkını yok etmeyi kişisel bir meseleye dönüştürmüş bir yunanlıdır. Artemisia’nın hikâyesinin tamamını filmi izleyerek kendiniz öğrenebilirsiniz.

Gelelim yönetmenimize. Filmin genelinde batı kültürünün temel dayanağını oluşturan yunan uygarlığını batılı izleyicinin beklentisi ile yüceltmek ve diğerlerini kötülemek Noam Murro için başarıya giden kolay yol olarak gözükmüş. Pers uygarlığını yayılmacı bir ırk olarak göstermek, hayatta kalma savaşında duygusal olarak yunanlıların tarafında yer almak! Epopik uygarlıkların savaştığı ve mutlaka iyi kahramanların kazandığı filmlerde hikâyeyi kimin gözünden anlatırsanız seyircinin o tarafa kendini yakın hissetmesi sürpriz olmamaktadır.

Aslında anlatılan Artemisia’nın ve ailesinin yaşadığı dram veya babası gözleri önünde öldürülen Xerxes olsaydı o zaman şeytana ruhunu satmış Yunanlılar olarak izleyecektik hikayeyi.. Bu tutum ilk olmadığı gibi sonda olmayacak maalesef. Sosyal algı ne olması isteniyorsa empoze edilmek istenen ideoloji o renklere boyanarak karşımıza çıkarılacak. Oysaki batılı birçok yönetmen gibi Murro da (ki aslında bir İsrailli olarak daha oryantalist olmasını beklerdim) bu yanılgıya düşmüş. Murro gibi yönetmenlerin unuttuğu bir şey var! Artık sorgulayan ve basmakalıp kahramanlık hikâyelerini ciddiye almayan bir izleyici kitlesi var karşınızda!

Hayatı tüm artıları yâda eksileri ile gözlemleyen daha geniş açılardan;daha yalın, daha dünyalı daha sorgulayıcı insanlar. Dünyada kapalı kapılar çok az kaldı artık.İnternet ve teknoloji her şeyde olduğu gibi toplumların bakış açılarını, kültürü,sanatın şekillenmesini, ötekileştirdiklerimizin algısını daha hızlı ve yalın anlamamamızda belirleyici. Bu şekilde İstanbulda ,Tokyoda yada Tahranda fark etmez nerede olursak olalım başkalarını kendi gözümüzden görerek algılama lüksüne sahip olabilmekte ve empati yapabilmekteyiz.Soyutlanmış bölgelerin insanlarına atalarının destanlarını anlatarak övgü almanın zamanı çoktan geçti..Yönetmen Murro’da hikâyesini bu bakış açısı ile anlatmayı tercih etseydi belki karakteristik bir senaryonun yanına eklenecek mükemmele yakın efektler, ihtişamlı savaş sahneleri, görsel şölen yaftaları daha doyurucu sıfatlar olabilirdi .

300: Rise of an Empire, serinin ilk filminin başarısından nemalanmak için hesaplanarak senaryolaştırılmış, gişe hâsılatını yükseltecek matematikte sahneler ile karşımıza çıkıyor. Hakkında uluslararası sinema yayınları, eleştiri sitelerinde çok haber çıkmaması da sinema profesyonellerinin kanısının bu yönde olduğunu düşündürüyor bizlere. Filmi izlerken “300 Spartalı”nın efsane oyuncuları Gerard Butler, Michael Fassbender gözlerimiz arıyor. Ancak yıldız oyuncular ve oyuncuları yıldızlaştıran yönetmeni Zack Snyderın kadroda bulunmuyor. Belkide onlarda devam filminin senaryosunu çok klişe hatta vasat bulmuşlar ve riske girmemişlerdir.

Film 3D teknolojisinin geldiği son nokta ve soundtrack olarak kullanılmış War Pigs’in Black Sabbath parçasını dinlemek için izlenebilir. Destan temalı film bol savaş aksiyonu ve kan görmek istiyorsanız da izleyebilirsiniz. Ama amacınız bir baş yapıt izlemek ise asla doğru seçim değil..

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

Bir Cevap Yazın