Ana Sayfa » Bilim Kurgu » 27 Yıl Sonra RoboCop

27 Yıl Sonra RoboCop

İlk olarak 1987 yılında Hollandalı yönetmen Paul Verhoeven tarafından çekilen film açgözlülük, kapitalizm, distopya barındıran, hiciv yönü kuvvetli bir bilimkurgu olarak oldukça başarı sağlamıştı.

image

Bu sefer yönetmen koltuğunda Brezilyalı Jose Padilha var. Padilha’yı kapitalist düzene karşı çektiği filmlerden tanıdığımız için doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çektiği 3 film ile aldığı 12 ödül de bu savı destekliyor. İzlemeyenler varsa; özellikle Elite Squad (2007) filmini es geçmemelerini öneriyorum.

Hikayeyi hatırlayacak olursak; uluslararası şirket OmniCorp, 2028 yılına gelindiğinde robot teknolojisinin önde gelen sağlayıcılarından olmuştur. Polis memuru Alex Murphy ise idealist yaklaşımıyla Detroit’te suçu temizlemek için uğraşmaktadır. Bir görev esnasında saldırıya uğrar ve ağır yaralanır. OmniCorp bilimadamlarından biri olan Dr. Norton tarafından yarı insan yarı robot formatında tekrar hayata döndürülür. Murphy bu türün ilk kobayıdır ve durmaksızın suça, suçlulara karşı savaşmak için programlanmıştır. Ancak geçmişinden taşıdığı izler, onu yaratanların öngöremediği sonuçlar yaşanmasına sebep olacaktır.

image

İki film arasındaki fark; ilk filmde RoboCop geçmişinden tamamen arınmış bir haldeydi, bu filmde ise insani yönünün tam kapanmamış olması filmin dramatik yönünü de besliyor.

Aksiyon, filmin sahip olduğu bilimkurgu hikayesi içinde sırıtmayan düzeyde. Abartı yok bu sahnelerde ve asıl anlatılmak istenen düşüncenin önüne geçen hareketler yok. Yaratılan dünya da gayet anlaşılabilir ve mübalağasız olmuş. Göz yoran ya da soru işareti yaratan fazlalıklardan kaçınılmış. Padilha tamamen suçu, güçlünün elindeki düzen kavramını ve bundan doğan kaosu anlatmış.

Oyuncu kadrosunda; Joel Kinneman, Gary Oldman, Michael Keaton, Samuel L. Jackson, Abbie Cornish, Jackie Earle Haley’i görüyoruz. Filmin handikaplarından biri; filmin kötü adamlarının oyunculuk başarılarına göre kötü kavramının ‘az’ duruyor olması.

Film 14 Şubat 2014 cuma günü ülkemizde vizyona giriyor.

İyi seyirler!

Bir de Buna Bakalım

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Ne? Oyuncuları Kimler? Puanı Kaç? Hangi Yılda Çekildi?

Justice League: Adalet Birliği Filminin Konusu Nedir? DC evrenini geniş bir biçimde beyaz perdeye aktarımının …

Bir Cevap Yazın