Çarşamba , 23 Haziran 2021
Ana Sayfa » Haber » 25. Uluslararası Ankara Film Festivali

25. Uluslararası Ankara Film Festivali

25. Ankara Uluslararası Film Festivali, 5-15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival süresince gösterilecek tüm filmlerin gösterim programına buradan  ulaşabilirsiniz.

[ppmaccordion][ppmtoggle title=”Festivalin Tarihçesi”]

Ankara Uluslararası Film Festivali, ilk kez 1988 yılında Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirildikten sonra sinemaseverlerin gösterdiği ilgi, hızla çeşitlenip zenginleşen program içeriği ve orijinal etkinlikleriyle çok kısa bir sürede başkentin en önde gelen kültür ve sanat etkinliği olarak sağlam bir temel kurmuş ve bu yolda taviz vermeden 25. yılına başarıyla ulaşmıştır.

Bu başarıda büyük payı olan Mahmut Hoca’yı (Mahmut Tali Öngören’i) katkıları nedeniyle bir kez daha saygıyla anıyoruz. Festival’in ulaştığı başarı ve organizasyon yapısı nedeniyle kurumsal bir kimliğinin oluşması gereği ortaya çıkınca, 1991 yılında Türkiye’nin önemli iletişim bilimcilerinden Mahmut Tali Öngören’in çabalarıyla Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı kurulmuştur.

Festival, başlangıcından itibaren Ulusal Sinema’nın gelecek kuşaklarına yatırım yapmayı ve sektörün geleceğini şekillendirecek yeni isimlerin Türk Sinema Dünyası’na kazandırılmasına destek olmayı en öncelikli ilkesi olarak görmüştür. Bu nedenle, ülkemizin diğer kentlerinde ve yurt dışında, başta kısa film gösterimleri, üretimi ve dağıtımı olmak üzere, ulusal uzun ve ulusal belgesel filmler için yarışmalar, gösterimler, paneller ve atölye çalışmaları düzenlemiş; çeşitli film haftaları ve gösterim programları organize ederek ulusal sinemanın nitelikli örneklerinin tanıtımını Böylelikle, Ankara Uluslararası Film Festivali, gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde Türk Sineması’nın, genç ve yetenekli yönetmenimizin yurt içinde ve yurt dışında tanınmasında ve ulusal sinemamızın belleğine yerleşmesinde etkin bir rol oynamıştır.

Festival, Türk Sineması’na yönelik faaliyetlerine ilaveten, Dünya Sineması’nın en seçkin ve güncel örneklerini ve yönetmenlerini Ankara seyircisinin beğenisine sunmuştur.

Öte yandan, Festival çerçevesinde düzenlenen, tarihten toplumbilime, kadın sorunlarından sektör sorunlarına kadar uzanan çeşitli panel, konferans, açık oturum, çalıştay ve sergiler düzenleyerek sinema eğitimi konusunda da üzerine düşen görevi yerine getirmiştir.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, öncelikli amacı olan Ankara Uluslararası Film Festivali dışında, çeşitli ülkelerde Türk film haftaları (Tahran – İran, Kazan – Tataristan, Detmold – Almanya, Stockholm-İsveç), sinema konulu edebiyat etkinlikleri, sinema eğitimi ve sinema araştırmalarında eksikliği hissedilen başvuru kaynakları ve veri tabanları oluştururken aynı zamanda sinema yayıncılığı gibi alanlarda da etkinlikler gerçekleştirerek Türk Sineması’na hatırı sayılır bir katkı sağlamıştır.

[/ppmtoggle] [/ppmaccordion]
Festival Web sitesi : http://www.filmfestankara.org.tr/  

Festival Tanıtım Video

 

 

 

 

Bir de Buna Bakalım

Bafta 2019 Sarayın Gözdesi Oldu

İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından bu yıl 72.’si düzenlenen BAFTA ödülleri dün gece …

Bir Cevap Yazın