Ana Sayfa » 2018 » 2018 Yılının En İyi Türk Filmleri

2018 Yılının En İyi Türk Filmleri

150’den fazla yerli yapımın vizyona girdiği 2018 yılı , Türk sineması için gişesi de ödülleri de bol bir yıl oldu. Ben de en sevdiğim filmleri bir listede toplamak istedim. Gözünüzden kaçanlar olduysa yakalarsınız belki.

1- Kelebekler
Tolga Karaçelik, yıllar sonra baba evine zorla da olsa dönen üç kardeşin hikayesini bize alışılagelmedik ama şahane bir dille anlatıyor.

2- Daha
Onur Saylak ilk yönetmenlik denemesi olan filmde çıtayı kendisi için oldukça yüksek bir noktaya çıkarıyor.

3- Kar
Ergenlik bir renk olsaydı sanırım bu filmin atmosferinde olurdu. Film ayrıca yönetmen Emre Erdoğdu’nun ilk filmi ve senaryosu da kendisine ait.

4- Bizim İçin Şampiyon
Yönetmen Ahmet Katıksız 90’lı yılların efsane yarış atı Bold Pilot ve onun unutulmaz jokeyi Halis Karataş’ın hikayesini anlatırken; hayata karşı mücadeleyi ve umudu da perdeden bize taşıyor.

5- Müslüm
Sosyo-kültürel ve ticari tartışmaları uzayıp gitse de gerçek bir hikayeyi başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşımış filmdi. Timuçin Esen’in muhteşem performansı ise film için en büyük artılardan biriydi.

6- Cebimdeki Yabancı
Oyuncu Serra Yılmaz’ın ilk yönetmenlik denemesi olan film bir yeniden çevrim ve tek mekan filmi olmasına rağmen sonuna kadar heyecan dozunu yüksek tutmayı başarmıştı.

7- Ahlat Ağacı
Nuri Bilge Ceylan’ın yalnız ama her yere tutunan mülteci bir ağaç olarak tanımladığı filmi; uzun süresine ve uzun diyaloglarına rağmen akıcı bir film.

8- Sofra Sırları
Ümit Ünal yazıp yönettiği filmde; dramatik bir merkezden kara mizaha yükselen , ezber bozan bir seri katil hikayesi anlatıyor bize.

9- Anons
Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, askeri ve sivil hayatı bir grup eski asker üzerinden karşı karşıya getirip ironik ve sağlam bir film yapmış.

10- Yol Kenarı
Tayfun Pirselimoğlu yazıp yönettiği filminde, distopik bir dünya sunuyor. Konusu, atmosferi, oyunculukları ile hem şahsına münhasır hem de çok Tarkovski bir film… Görüntü yönetmenine ise ayrıca alkış.

Ayrıca Borç, Arif V 216, Taksim Hold’em, Aydede ve Sibel filmleri de bonus olsun.

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

Bir Cevap Yazın