Ana Sayfa » Genel » 2013 Yılının Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Filmi

2013 Yılının Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Filmi

Bir yıl daha bitiyor. Her senenin sonunda olduğu gibi sinema eleştirmenleri yılın filmlerini değerlendiriyorlar. Bu değerlendirmeler sırasında izleyemediğimiz veya haberimiz bile olmayan filmleri keşfedebiliyoruz. Bu yüzden sene sonu eleştirilerini okuyarak tüm yılın kritiğini kendi açımızdan yapabiliyoruz.

SinemaGünü yazarları olarak tek tek liste yapmak yerine tüm yazarların listesini üst üste ekledik. Böylece ortaya sadece bir kişinin düşüncesi değil de tüm ekibin çalışması çıktı.

Ekim ayının sonunda çok fazla film izleyen ve sinema salonlarında çok vakit geçiren bir grup arkadaş olarak kurduğumuz SinemaGünü sitesinin 2013 yılı sonu için hazırlardığı güzel bir liste çıktı ortaya.

Listedeki filmleri 2013 yılında izlediğimiz filmlerden değil de 2013 yapımı filmlerden oluşturduk. 2012’de yapılıp 2013’de gösterime giren filmleri dışarıda tuttuk. 50’den fazla filmin yer aldığı sıralama 10 yazarımızın oylarıyla belirlendi.

Bu sıralamanın dışında kalan bazı filmlerin de isimlerini belirtmek gerekiyor. Before Midnight, Wolverine, Man of Steel, Fast and Furious 6, The Best Offer, Blue Jasmine, Sona Doğru, 12 Years a Slave, World War Z ve Frozen Ground gibi filmer listeye girmeyi kıl payı kaçırdı.

Gelelim 2013’ün ilk 10 filmine…

captain_phillips_ver2_xlg gatsby Oblivion-Movie-Poster-Tom-Cruise

10- Kaptan Phillips (Captain Phillips) / Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) / Oblivion : Aynı oyu alan üç film onuncu sıradan listemizde yer buluyor. Kaptan Phillips bir yazarımız tarafından birinci sırada gösterilirken, Oblivion ise bir yazarımızın üçüncü filmi olmuş.

 

thor the dark world poster star-trek-2-into-darkness-poster

9- Thor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World) / Star Trek: Bilinmeze Doğru (Star Trek Into Darkness) : Genelde yazarlarımızın listelerinde yer bulan iki film bitiş çizgisini aynı anda geçti ve dokuzuncu sıradan listemizdeki yerlerini aldı.

 

image

8- Lanetli Kan (Stoker) : Bir üçüncülüğü ve bir de dördüncülüğü olan Lanetli Kan filmi yazarlarımız tarafından beğeni kazanan 2013 filmlerinin başında geliyor.

 

hunger games

7- Açlık Oyunları 2: Ateşi Yakalamak (The Hunger Games: Catching Fire) : Yılın en çok ses getiren filmlerinden biri listemizde yedinci sırada yer buluyor. Vizyona girdiği ilk hafta sonu 170 milyon dolar civarı gişe yapan film yazarlarımızın çoğunun listesinde yer aldı.

 

kinopoisk.ru

6- Trans (Trance) : Bir birincilik ve bir ikincilik ile altıncı sırada yer bulan Trans filmini izlemeyenler kesinlikle izlemeli.

 

conjuring

5- Korku Seansı (The Conjuring) : Yılın en iyi korku filmi olarak görülen Korku Seansı’nın listemizde olmaması elbette kabul edilemezdi. Yüksek oylarımızı alan film bir yazarımızın da en iyi filmi olarak beşinci sıraya yerleşiyor.

 

now_you_see_me_xlg

4- Sihirbazlar Çetesi (Now You See Me) : Yılın çarpıcı yapımlarından biri de Sihirbazlar Çetesi. Yüksek oyları toplayan film bazı yazarlarımız tarafından birinci ve ikinci sıralarda yer bularak listenin üst sıralarını zorluyor.

 

247849id1e_Prisoners_Advance_Online_JPEG_Only.indd

3- Prisoners (Prisoners): Listenin üçüncü sırasında yer alan film toplam dört yazarımızın listelerinde de üçüncü sırada gösterildi. Diğer yazarlarımızdan gelen oylar da yerini hak ettiğinin bir göstergesi.

 

the-hobbit-the-desolation-of-smaug-poster

2- Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları (The Hobbit: The Desolation of Smaug) : İlk sıralarda olmasına normal gözüyle bakabileceğimiz bir film varsa bu da elbette Hobbit’dir. Serinin ikinci filmi kesinlikle yılın en başarılı yapımlarından.

 

gravity

1- Yerçekimi (Gravity) : Hobbit ile birincilik yarışında galip gelen Yerçekimi bize göre yılın en iyi filmi. Üç yazarımız birinci ve iki yazarımız ikinci gösterdiği bu muhteşem yapım diğer yazarlarımızın da oylarını topladı.

Bir de Buna Bakalım

90. Oscar Adayları Açıklandı

Bu yıl 90. kez düzenlenecek bir törenle 4 Mart’ta sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nin 24 daldaki …

10 yorum

  1. Merhaba,çok güzel filmler seçmişsiniz. Ama bence hobit bir numara bu yıl 😀

  2. Kararsz kalıp liste dısında bıraktığım birkaç filmi ortak listede görmenin dayanılmaz hafifliği! Cok guzel olmus Deniz.

  3. Beğenerek takip ediyoruz. Emeği geçenlere Teşekkürler.

  4. Sanırım siz sıralamayı yaparken Wolf of Wolf Street gösterime girmemişti, başka açıklaması yok çünkü yada girdi siz izlemediniz 😀

  5. 2 tanesi hariç hepsini izlemişiz, harika bir liste!

Bir Cevap Yazın