Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Zamanda Aşk (About Time) 2013

Zamanda Aşk (About Time) 2013

Zaman içinde geriye gidip yaptığımız bazı hataları değiştirmeyi istediğimiz mutlaka olmuştur. Gerçek hayatta imkansız olan bu olay filmlerde işlenmeye devam edilirken ortaya güzel senaryolarda çıkmaya başladı.

Geleceğe dönüş filmlerinin 1980’lerde muhteşem bir senaryo ve görsellik ile anlattığı zaman yolculuğuna bu seferde Zamanda Aşk ile çıkıyoruz. Yalnız senaryo gereği sadece geçmişe gidebileceğiz.

Romantik filmlerin yazarı Richard Curtis bu filmi hem yazıp hem yönetiyor. Başrollerde ise Domhnall Gleeson, Rachel McAdams ve Bill Nighy’i görüyoruz. Filmin konusu ise bir ailenin sadece erkek fertlerinin zaman içinde geriye gidebiliyor ve istemediği durumları değiştirebiliyor olması. Tim (Domhnall Gleeson) bu durumu babasından 21 yaşında öğrendiğindi elbette hayatı tamamen değişiyor. İlk akla gelen elbette para kazanmak ancak aşk zamanla daha ağır basıyor ve Tim için ilginç tecrübeler başlıyor.

Filmin türleri arasında bilim kurgu olsa da bu tamamen zamanda geriye gitme ile ilgili bir durum. Genelde bilim kurgu filmlerinde rastladığımız aşırı görsel efektler yerine normal hayattan sahnelerin filmde olması tüm bu zamanda geriye gitme olayını daha gerçekçi gösteriyor.

Rachel McAdams’ı daha önce de bir zaman yolcusunun aşığı olarak izlemiştik hatırlarsanız. The Time Traveler’s Wife’da Eric Bana’nın eşi ve Midnight in Paris de Owen Wilson’ın nişanlası rollerinden sonra bu üçüncü zaman gezgini aşığı rolü oluyor.

Aslında ilk olarak Zooey Deschanel’in başrolü oynayacağı biliniyordu fakat diğer film çekimlerini ayarlayamaması yüzünden Rachel McAdams başrolü kapmış. İlginç bir detay da Rory karakterinin okuduğu ‘Trash’ isimli kitabın Richard Curtis’in bir sonraki filmi olması.

Sonuç olarak Zamanda Aşk güzel bir romantik komedi. Başarılı oyunculuklar da filmi sıkıcı olmaktan kurtarıyor. Bu tarz filmlerin senaryolarında mantık hatalarına her zaman yer olabiliyor. Zamanda Aşk bunu bize minimum seviyede hissettiriyor ve pek de kafaya takılacak bir durum olmaktan çıkıyor. Zevkle seyredilecek iki saatlik bir yolculuk bizleri bekliyor.

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

True Detective 3. Sezon Fragmanı

Büyük yankı uyandıran ilk sezondan sonra ikinci sezonu beklentiyi karşılayamayan True Detective üçüncü sezonu ile …

Bir Yorum

  1. Adam geçmişe gidip bir loto bile oynamadı. Bir insan bu kadar saf olur mu ya!!! Sırf bu yüzden beğenmedim filmi:((( Paralel evren misali bildiği zamanlara mekanlara ışınlanan arkadaş bir öpücük dışında hiç macera yaşamadı. Beğenmedim filmi galiba :)))

Bir Cevap Yazın