Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Trans (Trance) 2013

Trans (Trance) 2013

Bazı filmler diğerlerinden daha farklı karakter sergiler. Aradan yıllar geçse bile aklımızda kalırlar. Bir arkadaşımız “bugün ne izlesem” diye sorduğunda ona rahatlıkla bu filmi izle diye tavsiye edebilirsiniz. Mesela benim çok beğendiğim “The Best Offer”, “Next” ya da “In Time” filmlerini izlemeyen varsa mutlaka izlesin diyebilirim.

Mükemmel ya da bir çığır açan filmler değil elbette ancak tarz açısandan sevdiğim için söylüyorum sadece. Bugün bu filmlerin arasına Trans’ı da ekliyorum.

2013 Yılının Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Filmi sıralamamızda 6. olarak dikkat çekmeye çalıştığımız farklı bir yapım Trans. Bir grup suçlunun çalmak istedikleri bir tabloyu grubun elemanlarından açık arttırma güvenlik görevlisinin başına aldığı darbe sonucu kaybettikten sonra bulmaya çalışırlar. Bu işi de yaparken bir psikoterapistten yardım almanın yararlı olacağı fikrine varırlar ve olaylar bu noktadan sonra karışmaya başlar.

“Trainspotting”,”The Beach”, “Slumdog Millionaire” ve “127 Hours” filmlerinin yönetmeni Danny Boyle’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini James McAvoy, Rosario Dawson ve Vincent Cassel paylaşıyor. Böyle bir yönetmen film yaparsa elbetteki izlemek gerek.

Filme hazırlanan tüm aktörler bu sırada gerçek hipnoz deneyimini de yaşamışlar. James McAvoy kendi seansı sırasında bir ara elini bile oynatamadığını belirtmişti.

Yönetmen Danny Boyle açısından da bir ilk yaşanıyor bu film ile birlikte. Daha önceki filmlerinin aksine ilk defa kadın başrol oyuncusunun ana rolde olduğu bir film çekimi yapmış. Zaten bu senaryoyu istemesinin ana nedeninin de bu olduğu söyleniyor. Ayrıca kendisini filmde kaağıt oyuncularından birisi olarak da bir sahnede görüyoruz.

Sonuç olarak bu filmi kaçırmayın derim. Bazı yerlerde filmin sona ereceğini düşünseniz de hemen karar vermeyin derim…

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

Soğuğa Güzelleme: Cold War

2013 yılında Ida filmi ile En İyi Yabancı Film Oscar Ödülü kazanan yönetmen Pawel Pawlikowski’nin bu …

2 yorum

  1. Dikkatle izlenmesi gereken ve birçok yerde ‘acaba?’ dedirten bir film. İzlemek yerine olay örgüsünü çözmeye çalışmak gibi. Oldukça başarılıydı. Liste yerinin hakkını veriyor.

  2. Son kısımda iyice karıştım, hangisi gerçek hangisi kurmaca işin içinden çıkamadım. Yine de izlenebilecek güzel filmlerden biri:)))

Bir Cevap Yazın