Son Dakika!
Ana Sayfa » Gerilim » The Conjuring ( Korku Seansı ) 2013

The Conjuring ( Korku Seansı ) 2013

Tekinsiz evler teması üzerinden gelişen başarılı bir korku filmi The Conjuring. Testere filmi ile dünya çapında ün kazanan yönetmen James Wan imzası taşıyor.
Bu tür için; ne kadar korkunç, o kadar iyi diyorsanız tam sizlik bir film. Yönetmen ve seyirci arasında yaşanan bir meydan okuma var ortada. Biri korkutmaya, diğeri izlerim ama korkmam demeye çalışırken; Wan korkutmayı başarıyor. Sağladığı bu etki ile de film, son yılların ve korku filmi listelerinin en iyilerinden oluyor.

Konuya gelirsek; kalabalık bir Amerikan ailesinin yeni bir ev almasıyla serüven başlıyor. Bu evde yaşayıp ölmüş bir kadının ruhu aileye musallat oluyor. Konu bilindik olsa da; ” yaşanmış olaylardan uyarlanmıştır ” uyarısı, izleyici üzerindeki ” gerçek olan daha korkunç ” etkisine ulaşıyor. Bu tip olayları aydınlatmakta ustalaşmış Warren çifti ise ev sahiplerini kurtarmaya çalışıyor.

Senaryo, Warren çiftinin yaşadığı iki olayı ve dosyayı birleştirerek yazılmış. Yani ailenin eski ev sahibinin ruhundan kurtarılmasını izlerken, araya Warren ailesinin çocuklarına musallat olan bir oyuncak hikayesi de giriyor. Böylece filmdeki tek düze çizgi de kırılmış oluyor.

Sağlam bir korku filmi kurmacasının kan ya da fiziksel şiddet olmadan da ortaya konabileceği, bu filmde sağlanmış atmosfer ile fark ediliyor. Ayrıca olayın yaşanmış olduğu dönemi de ( 70’ler ) aynen yaşatmayı başarıyor.

Bu ve buna benzer konularda geçen şeytan çıkarma ritüeli ise filmde geri planda tutularak klişe aşılmış oluyor. Ancak korku filmlerinin sığınmış olduğu, ” Tanrı ve din vardır ve sizi korur. ” mesajı verilmekten de geri durulmuyor.

Filmde tempo hiç düşmüyor. Rahat nefes aldığınız anlar oldukça az. Yürek ağızda ve diken üstünde geçiyor zaman. Tam bitti derken bir diğer odada başlıyor aksiyon.
Meraklıları için tadından yenmez bir film olmakla birlikte, genel seyirci kitlesi için de atlanmaması gereken bir film. Ve tabi ki akıllarda da ölmüş ev sahiplerine dikkat edin uyarısı bırakıyor.

Korkun; pişman olmayacaksınız.

İyi seyirler!

 

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Yaz Korkusu: Midsommar

Son yılların en iyi korku filmlerinden, Sundance ödüllü Hereditary’nin yönetmeni Ari Aster’ın yeni filmi Midsommar …

2 yorum

  1. Bir türlü izlemeye vakit bulamadım. Yorumları okuyunca daha bir heves ettim. İnşallah dediğiniz kadar iyi bir korku filmi ile karşılaşırım.

    İzledikten sonra yorum yazacağım:)

Bir Cevap Yazın