Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » Sona Doğru (All is Lost) 2013

Sona Doğru (All is Lost) 2013

Robert Redfort’un yaşlı bir gezginin Hint okyanusunun sonsuzluğunda sekiz gün süren mücadelesini anlattığı solo performansı.

Teknesi Hint Okyanusun ortasına düşen bir kargoya çarpması sonucu hasar gören ve çarpma sonrası teknolojik tüm olanaklardan mahrum kalan yaşlı bir adamın kelimenin tam anlamıyla derin sessizlik içinde geçen yaşam mücadelesi. Kahramanımızın neden okyanusta yalnız yolculuk yaptığı, geçmişinin izleri hatta adının ne olduğu gibi detayların verilmediği sadece hikâyeye odaklanılan yalın anlatımlı kurgu.

Yönetmen C. Chandor film boyunca abartıdan uzak, çok uzun olmayan sahneler ile (ki konu buna çok müsait) seyirciyi kurgu içerisine çekmeyi başarıyor. Ancak hikayenin sınırlarının olması ve Chandor’ın seyirciyi bu sınırların detaylarını beklemeye itmesi (okyanusla, köpekbalıkları ile mücadele gibi) ne yazık ki filmi zaman zaman benzer hikayelerin daha ilerisine götüremiyor. Hemen eklemeliyim ki bu bilgi sizi yanıltmasın, zekice oluşturulmuş bir kurgu içerisinde sahneler gözünüzü ve zihninizi asla yormuyor, bulandırmıyor. Her şey sınırlı ölçüde gerektiği kadar eklenmiş. Ama eklenmiş!!

Filmin, sinemadan çıkarken keşke bu şekilde bitirmeseydiniz dediğim, keyfimi kaçıran son sahnesi, düşündükçe ve birkaç detayı birleştirdikçe zihnimde farklı anlamlara büründü. Belki de yapılması istenen tam da buydu, yani izleyicide acaba gerçekten böyle mi oldu dedirten, düşünmeye iten bir son. Ne olduğunu izlemeyenler için söyleyemiyorum ancak nasıl olmasını istiyorsan öyle olsun denilen güzel bir son. En azından ben böyle olduğunu düşünmek istiyorum.

Gelelim filmin tek oyuncusu Robert Redford’a. Bana bu yıl Redford’u içinde yorucu sahnelerin de olduğu yeni bir film ile izleyeceğimi söyleselerdi kesinlikle inanmazdım. Usta oyuncu 77 yaşında olmasına rağmen fiziksel performans ile göz dolduruyor. Akademinin bu yıl oyunculuğunun son demlerini yaşarken ustaya son bir kutsama heykelciği hediye etmesi de mümkün gözüküyor. Ama bu ödülü hak ediyor mu maalesef emin değilim. Son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ödül törenlerinde duygusal hengâme de olsun, ustalara saygı da olsun kurgusu için bulunmaz fırsat olsa da Redford’un Oscarlık bir performansı olmadığını düşünüyorum. Çünkü bence Redford yerine aynı kuşaktan başka bir efsane oyuncu aynı rolü oynasaydı, istenilen dinginlikte ve yalınlıkta kendinden çok şey katmadan başrol karakterine rahatlıkla can verebilirdi.

Eğer amacınız film akıp giderken koltuğa gömülmek ve 106 dakika karakterin mücadelesine ortak olmaksa ve monologlardan bile uzak bir kurgu içerisinde kaybolmaksa tam size göre bir film… Kaçırmayın…

Bülent Çamaklı

''Düşlerimiz bizim gerçek yaşamlarımızdır.''
Federico Fellini
Bülent Çamaklı

Bir de Buna Bakalım

Yaz Korkusu: Midsommar

Son yılların en iyi korku filmlerinden, Sundance ödüllü Hereditary’nin yönetmeni Ari Aster’ın yeni filmi Midsommar …

6 yorum

 1. Filmi izlemedim ama iyi yorumlanmış,inlenmesi gereken bir film olduğu kanısındayım.

 2. Güzel tanımlamalar ve yorumunuz için teşekkürler, ilgimi çekti en yakın zamanda izleyeceğim.

 3. Bülent Çamaklı

  Zaman ayırıp okuduğunuz biz teşekkür ederiz.

 4. Yaptığınız yorumlar okuyucuyu filmi izlemeye sevk ediyor, en kısa sürede izleyeceğim. Bir Kayıp Denizci romanı bu filme esin konusu olmuş zannedersem.

  Teşekkürler

 5. Anıl Kantemir

  Filmi güzel özetleyen faydalı bir yazı

 6. Hayatta kalmak için son fırsatı iyi değerlendiriyor! Temposu biraz ağır izlemek yorucu olabiliyor 🙁

Bir Cevap Yazın