Son Dakika!
Ana Sayfa » Drama » The Science of Sleep (Rüyaların Bilmecesi) 2006

The Science of Sleep (Rüyaların Bilmecesi) 2006

Rastgele olmak zordur ve ciddi bir iştir, diyor bize Rüyaların Bilmecesi. Fantastik filmlerin usta yönetmeni Michel Gondry, kendi tarzından uzaklaşmadan bir film sunuyor izleyiciye; rüya ile gercek arasında… Ve rüyaların gizemini çözmek istercesine… Eski aşklarına selam durarak… Hayalgücünün sınırlarını zorlayan ancak bunu yaparken saçmalamayan, zeki bir beynin, gözün ürününü sunuyor.

image

Aslında bu bir aşk filmi midir? Evet, aşk filmidir. Ve aşkın, ilk görüşte bile olsa zamana yayılmak istediğini, iki kişinin sabırla yol alması gerektiğini anlatır. Bunu anlatırken de; gerçek sorunlarını rüyalarında çözmeye çalışan Stephan ve aşık olduğu güzeller güzeli komşusu Stephanie’yi kurgular. Tüm o fantastik ve masalsı görselliğin altından da; hiçbir rüyanın sonsuza dek sürmeyeceği korkusunu gösterir bize. Fakat panik yaptırmaz. Sakindir, sakinleştirir. Çünkü yazar Frank Herbert’in vakti zamanında yazdığı gibi; ” Korku sana geldiğinde ona direnme. Bırak içinden geçsin ve gitsin. ” diyen bir kahraman, bir aşık vardır perdede. Sevmiştir bir kez. Ok yaydan çıkmıştır. Beynindedir aşk. Rüyalarında bir dünya kurar ikisi için. Kız önceleri bilmese de; O, gerçeğe taşımak için uğraşıp durur. Gel zaman git zaman anlar ki; boşa kürek çekmiyordur. Ve ikisinin hayalgücü birbirine eşlik etmeye, birbiriyle dolaşmaya başlar.

image

Gondry filmde, Gael Garcia Barnel ve Charlotte Gainsbourg’a şans veriyor. Onlar da bize şirin, gösterişsiz, sakin, samimi bir aşk sunuyorlar.

 

image

Hikayeye hayran oluyor, yaratıcılığı takdir ediyor, sembolleştirilen dünyayı ve duyguları seviyoruz.

Film bitiyor. Gerçek hayata dönmek zor geliyor. Insan istiyor ki; içinde ormanı olan bir gemisi olsun mesela. Istiyor ki; hiçbir aşk yarım kalmasın.

Aynı aşk gibi bu filmi çekmek de cesaret istiyor. Sonuç; aşk da film de güzel, sarsan, kucaklayan, gülümseten bir şey…

Bir de diyor ki; ” Eğer biri iç geçiriyorsa gönlünün istediğini elde edememiş demektir. ”
Bu sadece bir filmdir. Aragon’un yazdığı sadece bir şiirdir. Mutlu aşk vardır. Bazen aranıp bulunur bazen gelip bulur.

Iyi seyirler, mutlu aşklar!

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Dizi Tavsiye: The Romanoffs

Rusya’da 1613-1917 yıllarında hüküm süren, 1917 Rus Devrimi ile devrilen ve sonrasında Bolşevikler tarafından kurşuna …

Bir Cevap Yazın