Son Dakika!
Ana Sayfa » Komedi » Sanki Bir James Bond Filmi Fakat Biraz Daha Esprili Versiyonu

Sanki Bir James Bond Filmi Fakat Biraz Daha Esprili Versiyonu

Gizli ajan filmlerinin sinema salonlarında çok fazla gösterildiği yılların ardından uzun zamandır James Bond ve Görevimiz Tehlike serisi hariç düzgün bir yapım izleyemiyorduk. Bu iki seri filmi o kadar başarılı oldu ki, yeni bir gizli ajan filmi çekmek çok da iyi bir fikir olarak görülmüyordu. Ta ki Jason Bourne’a kadar. Bourne serisinin başarısını herkes takdir ederken ortaya yeni bir filmin çıkmasını ve hatta başarılı olmasını kimse beklemiyordu.

bourne1

“Ancak bu sefer bir farklılık eklemek mantıklı bir seçim” diye düşünen yapımcılar bu düşüncelerinde çok da haklıydılar. Aksiyon ve maceranın yanına komediyi de ekleyerek daha geniş bir kitleye filmi izlettirmek güzel bir strateji olarak görünüyor. Fakat bu stratejinin ters teptiği noktalar da olabileceğinden işin espri kısmının çok profesyonel yapılması gerekiyor. Tüm artı ve eksiler göz önüne alındığında ortada fazla bir risk kalmıyor. Son dönemlerin çok başarılı gizli ajan filmlerini örnek almak ve buna komedi eklemek akıllı bir fikirdi. Geriye kalan oyunculuk ve senaryonun biraz güçlü olmasıydı elbette.

kigsman1

Tecrübeli oyuncular Michael Caine, Samuel L. Jackson, Colin Firth ve Mark Strong’un yanına genç yetenekler Taron Egerton ve Sophie Cookson’ın da eklenmesi ile ortaya güzel bir karma oluşturulmuş, Kingsman: Gizli Servis filmi için. Aralara serpiştirilen espriler de kaliteyi fazla düşürmemiş, tadında bırakılmış diyebiliriz. Ancak genel olarak bir gençlik filmi havası sezilmiyor değil. Sanki bir James Bond filmi izliyoruz fakat biraz daha esprili versiyonu gibi düşünebilirsiniz.

kingsman2

Detaylar başarılı, oyunculuk bazen abartı, çekimler fazla abartı, yönetmen filme hakim ve efektler gayet sağlam diyerek genel bir özet çıkarabiliriz. Kingsman, bu anlamda gizli ajan filmi sevenlerin beklentilerini karşılıyor. Arada biraz gülümsemek de fena olmuyor elbette. Bir gençlik filmi gibi desek de aslına bakarsanız yaş ortalaması yüksek olan grup da bu filme iyi not veriyor. Çünkü kalite ortalamanın bir tık üstünde. Yani eğer yirmili yaşları bitirdiyseniz izledikten sonra biraz pişmanlık olabilir çünkü esas konu genç ajanın etrafında dönüyor.

M. Deniz Akgül

Charlie Chaplin çok doğru söylemiş: ''Yakın plandan bakıldığında hayat bir trajedidir ama uzaktan bakıldığında komedidir.''

Bir de Buna Bakalım

Guy Ritchie’den Yeni Nesil Alaaddin

Çoğumuzun çocukluğunun ve ilk gençliğinin klasikleşmiş Disney masalları, filmleri günümüz yönetmenleri tarafından birer birer yeniden …

Bir Cevap Yazın