Son Dakika!
Ana Sayfa » 2013 » Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) 2013

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır (Only Lovers Left Alive) 2013

Son birkaç yıldır vampirleri konu alan pek çok dizi, film izledik ve kitap okuduk. Ki; izlediklerimizin bir kısmı da kitap uyarlamalarıydı. Hepsi hem klişelere hem de farklı anlatımlara sahiptiler. Ülkemizde 14 Şubat 2014 tarihinde gösterime girecek olan Only Lovers Left Alive da bu furyaya ait ama aralarından sıyrılacakmış izlenimi uyandıran bir film. Çünkü sahip olduğu senaryonun taşıdığı bohem hava, izleyiciyi edebiyat ve müziğin içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Bunu görsel öğelerle çok iyi destekliyor.

Filmdeki vampir kahramanlarımız Adam ve Eve. Diğer bir deyişle; Adem ve Havva. Birbirlerine olan aşkları yüzyıllardır sürüyor. Son derece zeki ve ince zevklere sahip birer entellektüeller. Adam Detroit şehrinde, Eve ise Fas’ın Tanca şehrinde yaşıyor. İkisi de insanlık tarihine tanıklık etmenin verdiği etkiyle çoğu şeye inançlarını yitirmişler; aşk hariç. Eve’ın Adam’ı ziyaret ettiği dönemlerden birinde kız kardeşi Ava’nın da yapacağı sürpriz ziyaret huzurlarını daha da kaçırıyor. Bir nevi insanlığı simgeleyen bu iki insanın gözünden; insanlığın, dünyanın gidişatını izliyor ve aşkın baki olmasının sadece fiziksel dürtülere bağlı olmadığını görüyoruz.

Filmin yönetmeni, bağımsız sinema severlerin oldukça yakından tanıdığı bir isim olan Jim Jarmusch. Üslubundan dolayı filmlerini izlemek zor olsa da özellikle Dead Man ile hayran kitlesini arttıran bir sinemacı. Bu film de Dead Man’den sonra en iyi filmi kabul edilmiş ve 2013 yılının da en iyileri arasında gösterilmiştir.

Başrollerde büyüleyici Tilda Swinton ve son olarak Thor filminden hatırlayacağımız Tom Hiddleston var. Diğer rollerde ise Mia Wasikowska, John Hurt ve Anton Yelchin gibi önemli isimler yer alıyor.

Bence bu sevgililer günü, ölümsüz vampir aşkıyla taçlanabilir. Garantili bir alternatif.

İyi seyirler!

 

Seda Yıldız

' Sinema, erkek bakış açısıyla yazılmış kadın tarihidir. ' / Godard
Seda Yıldız

Bir de Buna Bakalım

Santa Clarita’s Diet İkinci Sezon ile Yine Kanlı , Canlı ve Çılgın

İkinci sezonu ile 23 Mart’ta tüm dünya ile aynı anda Netflix üzerinden yayında olacak olan …

Bir Cevap Yazın